Harmadik alkalommal hirdeti meg a 40 év feletti női példaképek a digitális gazdaság területén című pályázatát az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége és a Women in Technology Hungary Egyesület (WiTH). Az elismerésre gazdasági társaságok, különböző szervezetek nevezhetik azokat a digitális gazdaság és technológia területén tevékenykedő női kollégáikat, akik kimagasló eredményeikkel rávilágítanak a korosztályban rejlő értékekre és lehetőségekre, ezáltal példaképként szolgálhatnak a fiatalabb generáció számára. A pályázati anyagokat 2025. január 31-ig várják a szervezők.
A legfrissebb uniós statisztikák szerint 2023-ban a tagországokban összességében 9,8 millió infokommunikációs szakember dolgozott, és a megelőző tíz évhez képest csaknem 3 százalékkal 19,4 százalékra emelkedett az ilyen pozíciókban dolgozó nők aránya.
Magyarországon továbbra is az uniós átlagnál kedvezőtlenebbek az arányok: itthon csupán az IKT-szakemberek 15,7 százaléka nő. Pedig a női informatikusok aránya nem csak a legfejlettebb gazdaságok sajátja, amit jól példáz, hogy Bulgáriában az informatikusok csaknem harmada, Észtországban és Romániában pedig már több mint negyede nő.
Ezért van szükség a női példaképekre IKT területen
Az IVSZ és a WiTH immár a harmadik alkalommal kívánja felhívni a figyelmet a téma jelentőségére a 40 év feletti női példaképek a digitális gazdaság területén című pályázattal. A pályázat célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a digitális gazdaság és a technológia területén dolgozó 40 év feletti női példaképekre, elismerve a korosztály érdemeit és eredményeit, valamint javítsa a női szakemberek alacsony arányát a szakmában.
A 40 év feletti nők sokszínűsége különleges értéket képvisel a csapatmunkában, hiszen eltérő élettapasztalataik és egyedi nézőpontjaik gazdagítják a közös munkát. Ez a sokféleség nemcsak kreatívabb és innovatívabb megoldásokat eredményez, hanem erősíti a kritikus gondolkodást és a kiegyensúlyozott döntéshozatalt is, így az együttműködés hatékonyságát új szintre emeli.
A pályázatra nemcsak vezető beosztásban dolgozó nők jelölését várják a kiírók, hanem olyan munkavállalókét is, akik egy sikeres csapat tagjaként tudásukkal és tapasztalatukkal járulnak hozzá az eredményes munkavégzéshez.
“Az infokommunikációs szektorban foglalkoztatott nők aránya Magyarországon évről évre nő, de még így is lemaradásban vagyunk az EU tagállamok között. Örömmel állunk minden olyan kezdeményezés mellé, amely bátorítja a lányokat, nőket, hogy a tudományos-technológiai tudományágakban kezdjék meg tanulmányaikat. A 40 év feletti női példaképek pedig azt mutatják meg számukra, hogy a digitális szakmákban hosszú távon is gondolkozhatnak” – kommentálta az idei díj kiírását Tajthy Krisztina, az IVSZ főtitkára.
“A 40 év feletti nők eredményeiről még mindig nagyon kevés szó esik, holott ők azok, akik már hosszú ideje érnek el elismerésre méltó eredményeket egy olyan szektorban, amit hagyományosan még mindig férfiasnak tartanak. A WiTH legfontosabb célkitűzései között szerepel, hogy a lehető legkreatívabb módon erősítse a digitális szektorban dolgozó nők láthatóságát. Az ágazatban kiváló eredményekkel büszkélkedő, a jelenben tevékenykedő nők pedig példaképként szolgálhatnak a jövő generációja számára. Ezzel az alapvető céllal hozta létre a WiTH és az IVSZ ezt a díjat” – mondta el Flakstad Emőke, a Women In Technology Egyesület elnöke az idei pályázatról.
A pályázat részletei
A pályázaton 2025. január 31-ig jelölhetnek példaképeket a szakmai szervezetek, gazdasági társaságok, kormányzati hivatalok, civil szervezetek vagy oktatási intézmények. Egy szervezet több pályázatot is benyújthat.
A jelölés menetéről, a részletes pályázati feltételekről az IVSZ oldalán találnak információt az érdeklődők és ezen a felületen tölthetik ki az online pályázati adatlapot is.
Idén öt kategóriában várják a 40. életévüket betöltött nők jelöléseit a szervezők.
• Kiemelkedő technológiai szaktudás kategória díjat nyerhetnek el azok a nők, akik technológiai/mérnöki és IT munkakörben kiemelkedő eredményeket értek el. (pl. STEM területen kiemelkedő teljesítmény, tech cég fejlesztője, vezetője stb.)
• Az Inspiráló vezető kategóriába azokat a nőket várják, akik mindennapi munkájuk során sokat tettek a technológia, a digitalizáció és az informatikai, infokommunikációs, hírközlési és elektronikai szektor elismertségéért. Ebbe a kategóriába várják azokat a szakembereket, akik meghatározó szereplői a digitális gazdaságnak, munkájukban olyan kiemelkedő teljesítményt értek el, mellyel példaképei lehetnek a technológiai szektornak, (pl. szervezetirányítás, szervezeti egység irányítása, projektirányítás, digitalizáció társadalmi elismertségének növelése stb.)
• Az év csapatjátékosa kategóriába azokat a nőket várják, akik különösen az informatika, távközlés, technológia területén, IT/mérnöki munkakörben és az IKT szektorban - beleértve a kormányzati, állami vállalatokat, nonprofit szervezeteket - értek el kiemelkedő teljesítményt, beosztástól függetlenül (ez lehet pl. innovációs terület vagy egy digitalizációs projekt bevezetése stb.) Ebbe a kategóriába várják azon nők jelölését, akik nem vezető beosztásúak, de tudásuk, tapasztalatuk, a szervezetben betöltött szerepük elengedhetetlen az eredményességhez.
• A Felkészítés a jövőre, a WiTH különdíjára azon nők jelölését várják, akik példaként szolgálnak a jövő technológiai szakembereinek képzésében, fejlesztésében, akár az oktatás, akár a munkahelyi továbbképzés, tehetséggondozás területén. A díj célja, hogy felhívják a figyelmet a megfelelő digitális kompetenciákkal rendelkező szakemberek szükségességére. Egyúttal példát szeretnének mutatnia a gazdaság szereplőinek arra, hogy az oktatás igazi befektetés a magyar gazdaság számára, amely a tudásban rejlik. Ebbe a kategóriákba várják a közoktatásban, alternatív oktatásban, egyetemeken dolgozó tanárok, oktatók, valamint a munkahelyi- és felnőttképzésben résztvevő szakemberek jelölését is.
• Az IVSZ Inspiráló pályaváltók különdíjára olyan nők jelölését várják, akik más végzettséggel, más területről érkeztek a digitális világába, helyezkedtek el vagy indítottak vállalkozást IT területen, itt találták meg számításukat és értek el eredményt, futottak be inspiráló karrierpályát.
A 2023-ban meghirdetett pályázaton az IVSZ és a WiTH közös zsűrije díjazta Burjánné Tandari Zsuzsannát, az AGCO Hungary Kft. SAP-fejlesztőjét, Rajki Annamáriát, a Magyar Telekom TV és Entertainment igazgatóját, Dőry Évát, a Cosmo Consult Business Central üzletágának Support vezetőjét, Balogh Tündét, az evosoft Hungary Ipari Automatizációs Üzletágnak a vezetőjét, illetve Özvegy Juditot, a szegedi SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola tehetséggondozó pedagógusát.