4 trükk a munkavállalók motivációjának növeléséhez

forrás: Prím Online, 2024. december 1. 22:57

A jó munkaerő manapság aranyat ér. Ha a cégednél olyan kollégák dolgoznak, akik mesterei a szakterületüknek, emellett proaktívak, motiváltak, lojálisak, az már kész főnyeremény.

De ezt az állapotot soha ne vedd természetesnek, és ne hidd azt, hogy ha elérted, akkor innentől kezdve nincs semmi dolgod! A jó munkaerőt ugyanis nemcsak megszerezni kell, hanem megtartani is, ha viszont nem teszel lépéseket ennek érdekében, akkor egy nap azon kapod magad, hogy a legértékesebb kollégáid már a konkurenciánál kamatoztatják tovább a tudásukat. Mivel kerülheted ezt el? Adunk pár tippet!

 

1. Törekedj a folyamatos fejlesztésre!

 

A világ rohamléptekben fejlődik, pláne a digitális technológiák terén. Ha például nálad még mindig papíron és Excel-táblákban zajlik az adminisztráció a MiniCRM korszerű szoftvere helyett, akkor rossz hírünk van – elég nagy lemaradásban vagy.

 

 

A kollégáid viszont nem vakok, fel fog nekik tűnni, hogy más cégek már sokkal fejlettebb megoldásokat alkalmaznak az ügyféladatok kezelésére vagy a marketingkampányok menedzselésére. Így előbb-utóbb meg fogják elégelni, hogy olyan feladatok viszik el az idejüket és az energiájukat feleslegesen, amiket akár automatizálni is lehetne.

 

2. Mutass jövőképet!

 

Egy elhivatott szakember számára nagyon fontos a folyamatos fejlődés, de nemcsak egyéni, hanem vállalati szinten is. Ám ha a munkatársaid azt látják, hogy a cég csak egy helyben toporog, miközben a konkurencia elhúz mellette, akkor nem érzik stabilnak és motiválónak a pozíciójukat, így idővel váltani fognak.

 

Ha tényleg nincs a cégednek jövőképe, az elég nagy baj, és sürgősen változtatni kell rajta. Ha viszont van, akkor tárd bátran a kollégák elé! Persze nem kell minden stratégiai lépést megosztani velük, de kimutatásokkal, grafikonokkal prezentálhatod nekik, hol álltok most, és hova akartok eljutni.

 

Ezek a célok legyenek mindig reálisak és konkrétan meghatározottak, tehát a “jövőre még sikeresebbek leszünk” jellegű üres kijelentéseket kerüld.

 

3. Motiváld őket anyagilag is!

 

Ne legyünk álszentek: mindenki pénzből él, így a fizetés kardinális kérdés minden munkahelyen, hiszen a kollégáid nem felebaráti szeretetből dolgoznak neked, hanem elvárják érte a tisztességes juttatást.

 

Tudjuk, ez komoly téma a mai nehéz gazdasági helyzetben, de a munkatársaidnak éppúgy ki kell fizetniük a rezsit és ételt tenni a családjuk asztalára, mint neked.

 

Az infláció miatt pedig a pénzünk sajnos egyre kevesebbet ér, így muszáj időnként béremelést adni, ha pedig teheted, egészítsd ezt ki különféle juttatásokkal. Ezt a gesztust a dolgozók nagyra értékelik, hiszen általa megbecsülve érzik magukat.

 

4. Teremtsd meg a munka-magánélet egyensúlyt!

 

A Covid-járvány bebizonyította, hogy van élet – pontosabban mondva munka – az irodán kívül is, így érdemes elgondolkodnod a teljes vagy részleges home office bevezetésén, ahol lehetséges. A távolabbról bejáró, tömegközlekedéssel utazó és a kisgyermekes kollégák igazán értékelni fogják.