Ahogy közelednek az ünnepek, egyre többen és egyre kétségbeesettebben kísérlik meg teljesíteni az idei ajándék vásárlásokat. Azonban érdemes óvatosnak lenni, mert ez nem csak az online kereskedő legjobb szezonja. Ilyenkor találkozhatunk a legtöbb hamis weboldallal, tömeges átveréssel, esetleg bankkártya csalással. Durmics Tamás, a Biztonság Akadémia alapítója, etikus hacker megmutatja, hogyan ismerhetők fel ezek az átverések, mik a legújabb trendek, és hogyan védhetjük meg magunkat ellenük.
1. Az ár – Túl szép ahhoz, hogy igaz legyen
Számos hamis weboldal csábítóan alacsony árakkal, 50-70, de akár 90%-os kedvezménnyel próbálja meg becsapni a vásárlókat. Ez egy olyan lélektani hatás, aminek kevesen tudnak ellenállni. Ha egy termék ára gyanúsan alacsony, valószínűleg nem is olyan jó minőségű.
Azonban, ha egy weboldalon folyamatosan nagy kedvezmények és akciók vannak, az egy figyelmeztető jel lehet. Az átverők ugyanis gyakran ezzel próbálnak több embert becsapni. Sőt, sürgetnek is a vásárlásra, akár visszaszámlálókkal, amik extrém rövid időre vannak beállítva, akár más lélektani hatásokkal, például egyes termékeknél jelzik, hogy elfogyott. Így azt érezhetjük, hogy ha nem akarunk lemaradni a kedvezményről, azonnal kell döntenünk. És persze így kevésbé valószínű az is, hogy elkezdünk utánajárni a cég valódiságának, vagy egyéb ésszerű dolgokat mérlegeljünk.
Feltűnő lehet még, hogy ha több helyen is szerepel a „hivatalos” szó (hivatalos webáruház, hivatalos online bolt). Ha ennyire bizonygatni kell, hogy ez a hivatalos weboldal, az már elgondolkodtató.
2. Ellenőrizd a weboldal háttérinformációit
Ha egy termék vagy szolgáltatás feltűnően jó áron kapható, érdemes utánanézni a cégnek. Nem kell mély kutatásokba kezdeni, sokszor éppen elég megnézni az Adatvédelmi Szabályzatot, ami a weboldalon található.
Azonban gyakran az Adatvédelmi Szabályzat még csak nem is létezik az adott weboldalon, vagy ha létezik, akkor nagyon általános és nem szerepel benne cégnév, elérhetőség, illetve kapcsolattartó.
Ha mindez mégis benne van, akkor pedig az adatok véletlenül sem hivatalosak vagy láthatóan nem azok, akiknek mutatták magukat, például „igazi magyar hortobágyi konyha Hongkongból”.
3. Keresgélj visszajelzéseket és véleményeket
Ha még mindig nem győződtünk meg róla, hogy biztonságos és valós a weboldal, ahol vásárolni készülünk, keressünk az interneten visszajelzéseket és véleményeket. Az emberek tapasztalatai segíthetnek abban, hogy felismerjük, mennyire megbízható az adott webshop.
De vigyázat! Sok csaló weboldal üzemeltető tudja, mekkora hatása van annak, ha a vásárlók pozitív véleményeket olvashatnak másoktól. Ezért nagyon gyakran magára a weboldalra is betesznek látszólag létező és hiteles pozitív visszajelzéseket. Ilyenkor nézzük meg, kattinthatóak-e a visszajelzést adó emberek fotói (legtöbbször nem), és valós, létező emberekhez visznek-e a kattintások.
A legjobb persze, ha nem a kérdéses weboldalon keressük a visszajelzéseket, hanem bárhol máshol a neten. Ezt pedig úgy tehetjük meg, hogy csak beírjuk a cégnevet a keresőbe, és megnézzük, hogy mit találunk róla.
4. Az eredeti forrás keresése
Elég gyakori, hogy a csalók valódi termékeket jelenítenek meg a weboldalukon, amit mondjuk más webshopban találtak. Onnan megszereznek minden információt a termékről, amitől hitelesnek tűnik a weboldal.
Érdemes megtalálni az eredeti forrást, ahol a terméket értékesítik. Ha például megtaláljuk ugyanazt a terméket sokkal olcsóbban, vagy akár sokkal drágábban, az mindenképpen legyen gyanús. Nagy eséllyel vagy hamisítványt kapunk, vagy ha előre kifizettük, akkor lehet, hogy semmit!
5. Pár száz forint miatt milliókat lehet bukni
Egy új fajta csalási hullámmal csupán pár százforintos összegért cserébe véletlenszerű, de a méretünknek megfelelő ruhadarabot kaphatunk töredék áron egy ismert márkától. Ennek az átverésnek pont az alacsony összeg a fő mozgatórugója, és mivel a márkanevet ismerjük, a bizalmunk is megvan feléjük. A gyanútlan vásárló beteszi a terméket a kosarába, majd megy tovább a fizető oldalra, mit sem sejtve, ami pont úgy néz ki, mint egy létező banki fizető oldal, de valójában nem az, hanem egy adathalász oldal, ami arra kér, hogy adjuk meg a bankkártya adatainkat.
„Azt kell megérteni az átverések pszichológiájáról, hogy úgy működnek, mint egy bűvész: a mutatvány nem sikerülne figyelemelterelés nélkül. Míg azon pörögsz, milyen szuper ajánlatra csapsz le, elszedik a kártyaadataidat. Lehet, hogy megfordul a fejedben, hogy átverés és nem kapsz majd semmilyen terméket, de ennyi pénzt nem félsz kockáztatni és saját magad adod meg az adataidat” – emelte ki Durmics Tamás, aki szerint a megoldás, ha alaposan feltérképezzük a választott weboldalt és utána nézünk annak, hogy valóban a keresett márka oldalán vagyunk-e.
Ha kicsit is bizonytalanok vagyunk, akkor hasznos megoldás lehet az egyszer használatos virtuális bankkártya vagy ha a fizetésnél az utánvét opciót választjuk.
6. Védelmi rendszer használata
Gyakran megelőzhetők a csalások szimplán azzal, hogy védelmi rendszert használunk a számítógépen. A jó védelmi rendszerek többnyire felismerik azokat a weboldalakat, amelyeket csalásra, átverésre terveztek, és azonnal figyelmeztetnek a potenciális veszélyre. Ez alapvető lenne minden olyan eszközön, amely az internethez csatlakozik. Csak ezzel megelőzhető lenne a csalások nagy hányada, és nyugodtabb lehetne a karácsonyi készülődés, vásárlás.
„Az online vásárlás kényelmes, de vigyázzunk az átverésekre, különösen a karácsonyi szezonban. Az óvatosság és az információkeresés kulcsfontosságú ahhoz, hogy ne essünk áldozatul a csalóknak. Maradjunk olyan weboldalaknál, amiket már használtunk vagy ismerős ajánlott. Ha pedig nem vagyunk biztosak a dolgunkban, kérjük ki az online világban jártasabb ismerősünk véleményét” – összegezte Durmics Tamás, a Biztonság Akadémia vezetője.