Az átfogó ingatlanmenedzsment szolgáltatást nyújtó két nagy cég elemzése szerint az Öböl-térségben a következő 12 hónap leforgása alatt a ma még talpon levő "dotcom" cégek mintegy 80 százaléka meg fog szűnni.
Súlyosan érinti ez a "leolvadás" többek közt azokat a külföldi számítástechnikusokat, programozó mérnököket, akiket csak nemrégiben csalogattak Amerikába ezek a vállalatok, csillapíthatatlannak tűnő szakemberigényük kielégítése érdekében. Ezek a szakértők az úgynevezett H-1B típusú vízum birtokában vállalhattak munkát az Egyesült Államokban. E vízumtípus sajátossága, hogy nem korlátlan munkavállalási lehetőséget biztosít, hanem csak annál a cégnél, amely a hatóságnak kijelenti, hogy amerikai munkaerőt nem talált az állás betöltésére. Amint az ilyen cégnél való alkalmazás megszűnik - akár a munkaszerződés lejárta, akár a cég csődbe jutása miatt - a munkavállaló elvben haladéktalanul köteles távozni az Egyesült Államokból.
A washingtoni kongresszus - túlnyomórészt az információs technológiai (IT) ipar nyomására - az 1998-as 65 ezerről 2000-re már 195 ezerre emelte az évente kiadható ilyen, H-1B típusú vízumok számát. Idén azonban e keretet már korántsem tudják kitölteni, hanem éppenséggel visszaáramlási folyamat indult meg. Az ilyen szakképzett munkaerő két fő forrása Nyugat-Európa és Ázsia, az utóbbin belül főként Kína és még inkább India.
Az indiai Bangalorban időközben kialakult ugyan "Dél-Ázsia Szilícium-völgye", de a kiválóan képzett indiai matematikusok, programozók iránti kereslet sokáig hatalmas volt az Egyesült Államokban. Most ők kerülnek a legnehezebb helyzetbe, hiszen hazájukba visszatérve zömüknek sokkal fejletlenebb körülményekhez kell ismét alkalmazkodniuk. Sokan ezért megpróbálnak mindenáron az Egyesült Államokban maradni, de az amerikai bevándorlásügyi bürokrácia útvesztőjéből nem könnyű megtalálni a boldoguláshoz vezető ösvényt.