Az eredmény? "Szerintem a jövőben sokkal többet fogunk látni belőlük" - mondta Greg Shipley, a Neohapsis számítógépes biztonságtechnikai társaság igazgatója. Egy héttel korábban Shipley hosszasan elemezte a 1i0n Linux-férget, amely hódítóútjára indult az interneten. A féreg egy, a DNS (domain név szolgáltatás) szolgáltatásért felelős, igen elterjedt szoftver hibáját használta fel. A DNS szoftver az interneten szörfölők "útbaigazítását", irányítását végzi a helyes internetszerver felé a böngészőbe beírt webcím alapján.
Bár a worm, azaz féreg nem terjedt el túlzottan széles körben, meg volt a képessége ahhoz, hogy igen jelentős kárt okozzon az általa megbénított rendszerekben, mondta Shipley. Ami azonban ennél sokkal rosszabb, az az, hogy a technikai ismeretekkel kevésbé rendelkező vandálok, a "script kiddie"-k könnyen belepiszkálhatnak az efféle férgekbe, és rendkívül veszélyes tulajdonságokkal ruházhatják fel őket.
A script kiddie-k szinte tálcán kapják a kész féregprogramokat, amelyeket azután meglehetősen egyszerűen át tudnak alakítani saját céljuknak megfelelően, ami általában nagyobb romboló hatást, és gyakran egy meghatározott, kiszemelt célpontot jelent.
David Dittrich, a Washingtoni Egyetem vezető biztonságtechnikai mérnöke attól tart, hogy az új, átalakítható funkciójú férgek éppen úgy el fognak terjedni, mint a Distributed Denial of Service támadások indítására képes segédprogramok két évvel ezelőtt.
A DDoS támadások, amelyekre elsőként 1999. májusában volt példa, azon az elven alapulnak, hogy a célpontként kiválasztott webszervert akkora mennyiségű információ-teherrel árasztják el, amelytől a rendszer összeomlik, és látszólag eltűnik az internetről. 1999. augusztusában a Minnesota Egyetemet érte hasonló támadás, majd fél évvel később a Yahoo, a ZDNet, a CNN, és számos egyéb nagy jelentőséggel bíró weboldal lett Distributed Denial of Service típusú támadás áldozata.
Dittrich részletes elemzésnek vetette alá az 1i0n-t, valamint a korábbi Ramen férget, és az előbbi, újabb féreg esetében jelentős fejlődést figyelt meg. Dittrich attól tart, a férgek egyre csak jobbak és tökéletesebbek lesznek. "Számos hasonló kód elérhető az interneten, amelyeket bárki tovább fejleszthet."
A féregprogramok terjedésével az internet egyre barátságtalanabb hellyé válhat, idézte Mixtert, a német hackert a ZDNet, aki az egy évvel ezelőtti, több nagy weboldalt megbénító DDoS támadáshoz használt Tribe Flood Network programot készítette.