A kérdésre, ami sok Linux-felhasználót foglalkoztatott, végre választ kaptunk. Március 20-án ugyanis a HP kiadta egyes népszerű nyomtatóihoz a meghajtóprogramok forráskódját is, ez sok nyomtató esetében teljes körű támogatottságot ad, néhánynál azonban csak az alapszolgáltatásokat teszi lehetővé.
Ez a döntés, és főleg az azt követő cselekedet fényes bizonyítéka annak, hogy a cégnél múlt évben történt személycserékkel olyan ember, nevezetesen Bruce Perens, került vezető pozícióba, aki szavakon kívül más támogatást is ad az open-source projektnek.
A Hewlett-Packard interneten is elérhetővé tette a forráskódokat, amelyek használata számos engedélyhez kötött (egyesek a GPL, mások az LGPL hatáskörébe esnek, megint mások a BSD-típusú licenszekhez hasonlóan azzal a kikötéssel használhatók, hogy csak HP nyomtatókhoz szabad őket alkalmazni). A forráskód ugyanolyan jól használható a cég régi, Deskjet 600-as sorozatú printereihez, mint a legújabb 990C-hez.
Ugyanazon a napon, amikor bejelentették a források nyilvánossá tételét, közölték a 4200-as számú Print Server eszközük megjelenését, azonban a weboldalukon megjelent előzetesből a történet nagy részét kihagyták. A fejlesztés alatt csak Nautilus kódnéven emlegetett 4200-as, a JetDirect 400-et hivatott fölcserélni. Sajtóközleményükben azt közölték, hogy az új eszköz támogatja a Windows 95,98,2000,NT,Millenium és a Unix klienseket is. Ezen kívül hálózaton belül lehetővé teszi az un. "drop in- point and print" nyomtatási technikát. Amiről a közlemény nem szól az az, hogy Linuxon 2.2-es kernel alatt, és Samban keresztül fut.
A Samba fejlesztői csapatot a fejlesztés során egy, a VA Linux és a Linuxcare közti, együttműködés hozta össze a HP csapatával. A Hewlett-Packard komoly mértékű tesztjei, és a Samba csomagban végzett óriási fejlesztéseknek nemcsak a 4200-as vásárlói, hanem a többi Samba felhasználó is előnyét látja majd.
A tesztelőcsoport szerint a Nautilusnak ugyanolyan jól kell működnie, mint az NT-nek. A munkájuk során mindent hibának minősítettek, ami nem tökéletesen úgy működött, mint ahogy azt elvárták. A fejlesztések során a legnagyobb gond a HP által szabadalmaztatott forráskódkezelő rendszer, és a Samba csapat által használt CVS közt volt, de a Samba-sok rábeszélésére a cég fejlesztői áttértek ez utóbbira.
Ha a Hewlett-Packard továbbra is ezen az ösvényen halad, akkor rövidesen ismert lesz a neve az open-source területen is.