Tynux, az első Linuxon alapuló "smart" telefon

Tóth Kristóf, 2001. április 8. 16:25
A világ vezető beszéden alapuló technológiákkal foglalkozó cége, a Conversay közölte, hogy a Tynuxba, a PalmPalm által direkt hordozható készülékekhez fejlesztett Linux platformba fogja integrálni a saját maga által fejlesztett beszédfelismerő programját.
A megállapodás szerint ez a cég szolgáltatja majd az egyik interfészt a világ első Linuxszal működő mobileszközéhez, ami a Tynus operációs rendszerrel fog működni, és az április 9-12. között San Franciscóban tartandó "beágyazott rendszerek konferencián" (ESC) mutatják be. Ez az eszköz egyesíti magában a mobiltelefonok és a PDA lehetőségeit, ráadásul multimédiás funkciókat is ellát, képes lesz animációk megjelenítésére, mp3 lejátszásra, videokommunikációra, úgy, hogy az egészet beszéddel lehet majd vezérelni.

Sung Soo Lee, a Conversay Korea általános menedzsere a következőképp vélekedett: "A PalmPalm által létrehozott Linuxos megoldás hihetetlenül vonzó lehet azoknak a jövendőbeli üzletfeleinknek, akik stabil és gyökeresen más e-linuxos dolgokban gondolkodnak. Ez a közös fejlesztés alátámasztja a beszédfelismerés és a mobil Linux közös alkalmazásának létjogosultságát. És a Conversay, mint ahogy része volt az első Linux PDA fejlesztésében is, ott lesz az első linuxos smart telefonban is."

"Azzal, hogy beépítjük ezt a beszédfelismerő rendszert a platformunkba, nemcsak a mi vásárlóinknak tudunk új lehetőségeket kínálni, hanem az ő végfelhasználóik számára is. Nagy érdeklődéssel tekintünk a Conversayjal való közös munkánk elé, mert hosszabb távú céljaink közül számos megegyezik" - nyilatkozta a helyzetről Kerny Choi, a PalmPalm Technologies egyik vezetője.

Az utóbb említett cég által kifejlesztett, ez év elején kiadott Tynux egy beágyazott Linux operációs rendszer, amely az energiafelhasználás szabályozásán és a memóriakezelésen túl valós időben képes a különböző multimédiával kapcsolatos adatáramlásokat kezelni. A Conversay ebbe a felületbe integrálja a saját beszédfelismerő rendszerét, ami a felhasználók számára lehetővé teszi, hogy az adott eszköz funkcióit és szolgáltatásait egyszerűen, szavakban kiadott parancsok segítségével érhessék el. Az interfész dinamikus, s elméletben végtelen szótárral rendelkezik, és nagy előnye, hogy a beszédfelismerés független a beszélő személyétől.