A nagy zenei cégek a közelmúltban új internetes zeneterjesztő portálokat hoztak létre. "A múlt heti bejelentések alapján azt hiszem, a Napsterre nincs többé szükség" - mondta a Gartner Inc. piackutató intézet elemzője. Egy hete vásárolta meg a Vivendi Universal a Napster konkurensét, az eMusic-ot. A Sony Musickal és a Yahooval együtt a cég az interneten kívánja letöltésre bocsátani a zenét az előfizetőknek. A Bertelsmann, az AOL Time Warner és az EMI megalapította a MusicNet nevű új fizetős szolgáltatást. A változtatásokat követően a Napsteren is legális letöltés folyhat majd.
A Napster optimistán tekint a jövőbe. A kis cég szolgáltatását mostanra már 70 millió ember használja. A Napster megígérte, hogy a Gigabeat megvásárlását követően valóban meg fog felelni az ítéletnek. Az új Gigabeat-technológia jobban megfelel a fájlok szűrésére, és a felhasználók számára kényelmesebb keresési lehetőséget nyújt.
Patel bírónő március végén elrendelte, hogy a Napsternek meg kell akadályoznia a szerzői jogok által védett dalok ingyenes letöltését. A Napster saját adatai szerint már 1,7 millió zeneszámot tiltott le. A cég megbünteti azokat a felhasználókat, akik megkerülik a tiltást, és valamilyen módon mégis letöltenek jogvédett dalokat. A bíróságnak tett jelentésében a Napster ismertette: a cég minden harmadik dolgozója a jogvédett dalok letiltásán fáradozik. Az amerikai lemezcégek szövetsége (RIAA) mégis azzal vádolja a Napstert, hogy a legtöbb védett dal még mindig letölthető.