A vezetékes hálózatban a forgalom 2000-ben az előző évi 2,8422 milliárd euróról 2,6769 milliárdra csökkent, az 1999-es 250,3 millió eurós üzemi nyereség után tavaly 295,4 millió eurós vesztesség keletkezett ebben az üzletágban.
A mobilüzletág amelynek tevékenysége Ausztria mellett Horvátországra terjed ki a forgalomból származó bevételeit 20,7 százalékkal, az előző évi 1,2424 milliárd euróról 1,50 milliárd euróra növelte. Ebben az ágazatban a kamatok, leírások és adók előtti eredmény 23,2 százalékkal, 437,9 millió euróra, az üzemi eredmény 15,6 százalékkal, 261,1 millió euróra nőtt.
Az adatátviteli üzletágban a forgalom 10,5 százalékkal, 309 millió euróra, a kamatok, leírások és adók előtti eredmény 36,5 százalékkal, 59,5 millió euróra, az üzemi eredmény 42,5 százalékkal, 22,8 millió euróra emelkedett.
Az eredmények lényegesen jobbak a vártnál. A prognózisok borúlátó voltának okai között szerepelt a TA rossz időpontban, tavaly novemberben keresztülhajszolt tőzsdei bevezetése és a részvények árfolyamának a kibocsátási 9 euróról közel 40 százalékkal történt zuhanása. A tervezett 5000 fős leépítést a tőzsdei bevezetés utánra hagyták, s így ennek hatalmas költségei az idei és jövő évi mérleget terhelik. Ennél nagyobb súllyal esett azonban latba, hogy a TA januárban lefelé módosította prognózisát: a korábban tervezett 1,039 milliárd euró helyett 880-940 millió eurót helyezett kilátásba a kamatok, leírások és adók előtti eredménynek.
A januárban kiadott módosítás a most közreadott mérleg fényében érthetetlennek tűnik. Egyébként Ausztriában hetek óta nyilvános vita folyik a TA vezetésének menesztéséről, nyilván, mert a politika bűnbakot keres, Heinz Sundt vezérigazgatónak ugyanis nemigen volt szava abban, hogy az új kormány elsiette a tőzsdei bevezetést. Mindenesetre Heinz Brasic marketingigazgató, aki a finn Nokiától egy éve szerződött a TA-hoz, kedden lemondott tisztségéről. A jelek szerint a többségi tulajdonos ÖIAG osztrák állami vagyonkezelő vezetője, s egyben a TA felügyelőbizottságának elnöke, Johannes Dietz Karl-Heinz Grasser pénzügyminiszter és a kisebbségi tulajdonos Telecom Italia (29,8 százalék) ellenállása miatt nem tudta leváltani Sundt vezérigazgatót.
Megfigyelők szerint a keddi felügyelőbizottsági ülés eredménye, a szerdán kiadott hivatalos mérleg adatai és a részvények árfolyamának ezt követő emelkedése egyelőre némi nyugalmat hoz a TA életébe.