Európa Tanács: az internetes bűnözés veszélyei – magyar felszólalások

MTI Sajtóadatbank, 2001. április 26. 07:05
Az Európa Tanács parlamenti közgyűlése kedd délutáni ülésén a gazdasági bűnözésről készített jelentést vitatta meg, amely szerint napjainkra e jelenség általánossá vált, s méreteiben túlnőtt a nemzeti bűnözés keretein.
Az ET áttekintő jelentése arra megállapításra jutott, hogy a gazdasági bűnözés racionálisan szervezi tevékenységét, s ugyanúgy képes gazdasági és politikai hatalomra szert tenni, mint a hagyományos gazdasági szervezetek. E bűnszövetkezetek és hálózatok hatókörükben átlépnek a határokon. Különösen nagy volumenű forgalmat bonyolítanak a fegyver- és kábítószer-csempészet területén – áll a jelenésben –, az előbbi nagyságrendje 800 milliárd dollár, az utóbbié 750 milliárd dollárra rúg, amelynek haszna teljesen beépül a bűnszövetkezetekbe. Ezek a szervezetek a világon évente négymillió embert csempésznek át a határokon, s közülük egymillió nő a szexipar rabszolgája lesz.

A számítógépes és internetes bűnözés témakörében szólalt fel Lotz Károly, aki hangsúlyozta, hogy a bűnözés eme új fajtája elleni küzdelem nem korlátozhatja az internethasználat szabadságát. Megállapította, hogy a komputerbűnözés ellen 1984-ben, az Egyesült Államokban született törvényt nem követték hasonlók, s ezt a lemaradást hivatott pótolni a mostani ET-közgyűlésen elfogadott ajánlás. E témában akar szabályokat megfogalmazni a kidolgozás alatt álló Európa Tanácsi Konvenció.

Nagy Gábor hozzászólásában kiemelte, hogy Magyarországon eddig 60 büntetőeljárás indult internetes bűncselekményekben. A BRFK keretein belül nemrég alakult egy különleges akciócsoport, amelynek a számítógépes bűncselekmények felderítése és üldözése a feladata, különösen az internet alantas célokból történő felhasználása esetén. Nagy Gábor kiemelte, hogy az internetes bűncselekményekkel szembeni jogi eljárásban nehézséget okoz, hogy a bűnügyi felelősség megállapításánál az ET-ajánlás megköveteli a szándékosság bizonyítását. A magyar képviselő indítványozta, hogy ne csak a tett elkövetésének technikailag nehezen felderíthető színhelyén, hanem az elkövető lakhelyén is legyen mód a felelősségre vonásra.