A Vodafone a maga részéről kedden azt is megerősítette, hogy tárgyal a British Telecommal arról, hogy esetleg megveszi a BT 17,8 százalékos részesedését a spanyol Airtel Moviles mobilszolgáltatóból "Lehet, hogy a tárgyalások eredményre vezetnek, de az is lehet, hogy nem" - mondta a Vodafone szóvivője. A Vodafone-nak jelenleg 73 százaléka van az Airtel Movilesben.
A brit üzleti körök lapja emlékeztetett, hogy a British Telecom alig két évvel ezelőtt fektetett be 1,2 milliárd fontot az amerikai AT and T-vel közösen a Japan Telecomba, sőt, két hete még opciót is szerzett a Japan Telecomtól a J-Phone további 5 százalékának a megvásárlására. Az elővásárlási jog megszerzésére az elemzők úgy tekintettek, hogy a BT tovább akarja növelni jelenlétét Japánban, de a további terjeszkedést ellenző részvényesek a jelek szerint megóvták ezt a tervet.
A BT visszalépésével a Vodafone részesedése a Japan Telecomban 25 százalékról 45 százalékra nő, a J-Phone-ban pedig 26 százalékról 46 százalékra. A Vodafone az üzlettel szert tesz a British Telecom közel 5 százalékos tulajdonrészére a J-Phone csoportot alkotó három regionális mobilszolgáltatóban is.
A The Times értesülése szerint a brit távközlési óriás intézményi befektetői a hét elején zöld utat adtak a vállalatvezetés azon szándékának, hogy a részvényeseket újabb, legalább 5 milliárd font befektetésre bírja új részvénykibocsátás keretében. A mértékadó brit lap tudni véli, hogy a londoni City legnagyobb alapkezelői, a Schroders, a Credit Suisse Asset Management támogatásukról biztosították az új kibocsátás tervét azzal a feltétellel, ha a vezetés hiteles stratégiai tervet is mellékel a vállalat jövőbeni fejlődésére. Számos intézményi befektető világossá tette azt is, hogy a készpénzforrás növelését akkor támogatja, ha diszkontáron, mélyen, 15-50 százalékkal a BT-részvények jelenlegi piaci ára alatt juthat hozzá az új részvényekhez - írta a lap.
A British Telecom egyik legnagyobb egyedi részvényese, a 3 százalékkal részesedő Legal and General Group biztosító és pénzügyi szolgáltató részvénytársaság befektetési igazgatója, David Rough kedden úgy nyilatkozott Londonban, hogy a British Telecom helyzetének "elkerülhetetlen következménye" lesz legalább 7-7,5 milliárd font értékű új értékpapírt kibocsátani. Úgy számította, hogy cégét egy hónapon belül megkeresi a British Telecom ez ügyben. Nem mondta, hogy a Legal and General mit fog válaszolni, mindenesetre kijelentette, hogy szerinte a részvénykibocsátás jobb ötlet, mint a külföldi részesedések eladása a mostani piaci gyengeség és rossz árak közepette.
A British Telecom az elmúlt 16 hónapban 60 százalékot vesztett piaci értékéből, jórészt azért, mert az elmúlt évek erőteljes terjeszkedése miatt 2000-re 30 milliárd font (43 milliárd dollár) adósságot halmozott fel.
Az egykori brit monopolcég, a British Telecom az 1984-ben kezdett és a kilencvenes évek elején befejezett privatizációja óta a legnagyobb pénzügyi válságával néz szembe. A vállalat nehézségeinek nagy része erőteljes terjeszkedési politikájából, közte a japán és az ír távközlési piacon eszközölt beruházásaiból, valamint a harmadik generációs mobilrendszerek brit és német engedélyeire tavaly költött 10 milliárd fontból fakad. A legnagyobb brit távközlési vállalatot sújtja a piaci liberalizáció, a brit piacfelügyelet állandó nyomása tarifái csökkentésére, hálózatainak megnyitására és a távközlési szektor általános tőzsdei válsága.
A vállalat vezetése a múlt év végén ígéretet tett a részvényeseknek, hogy ez év végére a 30 milliárd fontos adósságot 10 milliárd fonttal csökkenti, de eddig nem sikerült a vezetésen belül egységes stratégiát kialakítani ennek érdekében. A vállalatvezetés novemberben döntött a telefontársaság holdinggá alakítása és tevékenységének szétválasztása mellett. Ennek nyomán a BT távközlési alaptevékenységét kettéválasztotta, mobiltelefon-érdekeltségeit külön társaságba tömörítette. Ez utóbbi egy részét, valamint a szintén külön cégbe vitt Yellt - a "yellow pages" telefon- és tudakozóvállalkozást - a vállalat tőzsdére kívánta vinni, a jegyzéstől legkevesebb 6 milliárd font bevételt remélve. A távközlési szektor általános tőzsdei gyengesége miatt azonban a BT-érdekeltségek a vártnál alacsonyabb áron kerülhetnének tőzsdére, ezért ezt a tervet egyelőre jegelték.
Adósságának csökkentésével sietnie kell a BT-nek, mert ha a hitelminősítők tovább rontják az osztályzatát - folytatva, amit tavaly ősszel a Standard and Poor's már elkezdett -, az megnehezíti és megdrágítja a további hitelfelvételt. Újabban az amerikai Moody's hitelminősítő már vizsgálat alá vette - leértékelés kilátásával - például a Deutsche Telekom osztályzatát, ugyancsak a nagy adósságok miatt.
Kedden kora délután a British Telecom részvénye 5,815 font volt a londoni értéktőzsdén, 23,5 pennyvel drágább a hétfői zárónál. Ugyanakkor a Vodafone 2,07 fonton állt, 5,25 pennyvel olcsóbban a hétfői zárónál.