Egyesek szerint a DDR-licenc nagysága valószínűleg kompenzálni hivatott a drága és csalódást okozó Rambus DRAM, és az olcsó, és ehhez mérten igen jó teljesítményt nyújtó DDR-SDRAM ára közötti óriási különbséget, vagy legalábbis annak egy részét. Az elemzők a közelmúltban azonban arra a következtetése jutottak, hogy azok a társaságok, amelyek szembeszálltak a Rambussal és nem fizetnek jogdíjat, nem élveznek különösebb árelőnyt a többi DRAM-gyártóhoz képest.
Bár három jelentős DRAM-gyártó, név szerint az Infineon, a Micron és a Hynix (Hyndai) megtagadta a DDR-jogdíj fizetését és perbe szállt a Rambusszal, az árak mégsem tudtak olyan szintre csökkenni, hogy a DDR-SDRAM 2002 eleje előtt általánosan elterjedtté váljon, mondják az elemzők.
A megfigyelők szerint a DDR memóriák piaca egyelőre olyan jelentéktelen, hogy azok a gyártók, amelyek kifizetik a 3,5%-os jogdíjat, mint a DRAM piacvezető Samsung, rövid távon semmiképpen sem kerülnek anyagi hátrányba. "A DDR fő piaca jelenleg a grafikus kártyák memóriamegoldása, ezekben a kártyákban pedig nem okoz jelentős áremelkedést a DRAM chipek árának ilyen kis mértékű megemelkedése" - mondta az ebnewsnak Sherry Garber, a phoenixi Semico Research Corp. elemzője.
"Mivel a DDR memóriák jelenleg emelt áron kaphatóak új voltuk miatt, a 3,5%-os árkülönbség elveszlik a piac zűrzavarában." "2001 végén azonban megindul a technológia körüli árverseny, ahol a 3,5%-os hátránynak komoly jelentősége lesz."