A német képviselő, akit az Európai Parlament tavaly bízott meg az Echelon működésének kivizsgálásával, bírálta az EP tudományos szolgálatának az Echelonról készített tanulmányát, amely az EP különbizottságának megalakításához vezetett. A tanulmányban leírt "forgatókönyv, amely az amerikaiak általi totális ellenőrzésről szól, paranoid dolog, ilyesmi technikailag sem lehetséges" idézte a lap Schmidt véleményét.
Az EP-bizottság tagjai mindazonáltal abból indultak ki, hogy létezik globális amerikai lehallgatóhálózat. Vannak ugyanis arra utaló jelek, hogy az Egyesült Államok néhány más angolszász állammal együtt olyan berendezéseket üzemeltet, amelyek alkalmasak (lehetnének) az Európa elleni ipari kémkedésre. A bizottság megvizsgálja a világ összes országában telepített lehallgatóállomások fekvését és teljesítményét.
Washingtoni illetékesek mind a mai napig csupán azt hajlandók elismerni, hogy nemzetbiztonsági célból üzemeltetnek lehallgatóállomásokat. Jóllehet ebbe a kategóriába esik a gazdasági érdekek védelme is, kormányzati körök azt állítják, hogy az így szerzett információkat nem bocsátják amerikai vállalatok rendelkezésére.