Stumpf István elmondta, hogy a kormány az információs társadalom kiépítésével kapcsolatban néhány héten belül ledolgozza két legfontosabb adósságát: az elektronikus aláírásról szóló törvényt már megszavazta a parlament, míg az egységes hírközlési törvényt (eht) legkésőbb június 19-éig hozza meg az Országgyűlés. Az eht révén jelentős lépést tesz az ország a liberalizáció felé. A szabályozás elismeri a távközlési szolgáltatók eddigi befektetéseit, ám lehetővé teszi azt is, hogy új szereplők lépjenek a magyar piacra. A miniszter a két törvény kapcsán elmondta, hogy ezek a jogszabálygyűjtemények megteremtik az új piac induló feltételeit.
Stumpf István a köztisztviselői munka kulturális változása kapcsán közölte, hogy olyan menedzser-szemléletű köztisztviselőkre van szükség, akik készség szinten használják az informatikát. Kifejtette: a köztisztviselők pályája attól függ majd, hogy mennyire lesz sikeres a szolgáltató állam modellje.
Stumpf István előadásában elmondta: a kormány egyik fő célja továbbra is a távközlési és informatikai cégek itteni befektetésének ösztönzése. Aláhúzta: a távközlési piac továbbra is gyorsan nő majd, s ezért várhatóan jelentős szakemberhiány alakul ki Európában. A kancellária-miniszter aláhúzta: Magyarországnak elemi nemzeti érdeke az, hogy a jól képzett fiatal szakemberek itt maradjanak, s ne menjenek el nyugat-európai országokba dolgozni. Ezzel összefüggésben aláhúzta, hogy az oktatásnak kitüntetett szerepet szán a kormány.
A magyarországi alacsony PC-elterjedtséggel és internethasználattal kapcsolatban a miniszter elmondta, hogy ennek növelésére több elképzelése is van a kormánynak. Ősszel például a pedagógusok és a köztisztviselők vásárolhatnak majd otthoni számítógépet interneteléréssel a kormány segítségével. Stumpf István ezzel összefüggésben utalt a svéd modellre, amely szerint a munkavállalókat és a munkaadókat is adókedvezményekkel ösztönözték arra, hogy az alkalmazottaknak minél nagyobb számban legyen otthon számítógépük és internetelérésük. Egy ehhez hasonló modell kialakításán a magyar kormány is gondolkodik - utalt rá Stumpf István.
Az internet-használattal kapcsolatban a miniszter megemlítette, hogy a világháló elérésnek magasak a költségei. Kifejtette: reméli, hogy az internetezés hatósági árassá tétele segít ezen a problémán, s részben a verseny révén a telefondíjak is mérséklődnek majd. A kancellária-miniszter úgy vélte, hogy ma már Magyarországra nem az alacsony munkaerőköltségek és a gyors profitmaximalizálás miatt jönnek a külföldi befektetők, hanem azért, mert itt jól képzett munkaerőt és jól működő infrastruktúrát találnak, amely párosul Magyarország politikai stabilitásával és jó geopolitikai helyzetével.