Kína, ellentétben Japánnal, jobban megőrizte függetlenségét, és emiatt a 3G fejlesztéseknél is saját szabványát részesíti előnyben a nyugati cégek ajánlatai helyett.
A kínai mobilkommunikációs piac egyfelől hatalmas lehetőség, másfelől azonban óvatosságra inti a vezeték nélküli iparág résztvevőit. A készülékgyártók az utóbbi időkben nem csak telefonokat gyártanak, hanem 3G berendezéseket is, melyektől világviszonylatban hatalmas bevételeket remélnek. A remények azonban a kínai piacon hamar szertefoszolhatnak, mivel a kínai fejlesztők saját alternatívákat dolgoztak ki a W-CDMA és a CDMA 2000 szabványokra, melyeket a nyugati világ több országában és Ázsia egyes területein is használnak. A kínai verzió neve TD-SCDMA (Time Division-Synchronous Code Division Multiple Access), és elemzők szerint szakmailag legalább annyira jó, mint a nyugati szabványok. Li Shihe a Kínai Akadémia Telekommunikációs Technológiák Intézetének vezető kutatója szerint az eddigi tesztek a TD-SCDMA sikerét igazolják. A nyugati cégek közül egyedül a Siemens fektetett pénzeket a fejlesztésekbe a Datang Telecoms céggel közösen.
Még nem világos, hogy a hivatalos kínai politikai légkör mely technológia/technológiák mellett kíván dönteni. Az ország tradíciókra épül, de e tradíciókhoz a keretet a politikai hatalom szolgáltatja. Az mindenesetre a 3G-t támogató TD-SCDMA mellett szól, hogy helyi fejlesztés, s tudvalevőleg a kínai vezetés előnyben részesíti az országon belüli fejlesztéseket az országon kívüliekkel szemben. Kína továbbra is az egyik kulcsfontosságú piacunkat jelenti állítja James Borup az Ericsson képviseletében. Az mindenesetre csökkenti az Ericsson sikerét, hogy jelenleg még nincs teljesen tisztában a TD-SCDMA szabvánnyal. Ezzel szemben a Siemens, mely az utóbbi időben komoly versenytársa lett, már a kezdetektől bábáskodik a TD-SCDMA-nál. Az már most világos, hogy ha Kína e szabvány mellett dönt, akkor a Siemens lehet a térség vezető mobilkommunikációs cége a 3G területen.