Teljesen leépül a skót technológiai ipar

MTI Sajtóadatbank, 2001. augusztus 1. 08:34
Újabb külföldi nagyvállalat mért komoly csapást a brit kormány gazdaságfejlesztési prioritásának számító skóciai technológiai iparra: a japán NEC mikroelektronikai és távközlési gyártó kedden bejelentette, hogy világszerte 4 ezer állást épít le, ebből 600-at az Edinburgh melletti Livingstonban működő, 1600 embert foglalkoztató chipgyárban.
A skóciai cég eddig a NEC által gyártott, személyi számítógépekben használatos D-RAM mikroprocesszorok ötödét állította elő, ezt a tevékenységet azonban most a cég teljesen leállítja a livingstoni üzemben. Ez azt jelenti, hogy a gyár termelése 50 százalékkal csökken.

A félvezetőszegmens egészével együtt e chipféle ára is összeomlott az utóbbi egy évben: a tavalyi 15 dolláros darabonkénti árcsúcs helyett ma már 2 dollárt sem ér egy-egy ilyen lapka a piacon. A NEC bejelentette, hogy két-három éven belül teljesen felhagy ennek az elektronikai alkatrésznek a gyártásával.

A korábban mindenféle állami ösztönzőkkel és segélyekkel megteremtett skóciai technológiai ipar az idén sorban szenvedi el a hasonló csapásokat. A második negyedévben az amerikai Motorola mobiltelefon-gyártó küldött el 3 ezer alkalmazottat bathgate-i gyárából, alig néhány nappal azután, hogy az ugyancsak amerikai Compaq számítógépgyár 700 fős leépítést jelentett be szomszédos üzemében.

A Compaq a skóciai termelést részben Tajvanra, részben Csehországba telepítette át, újabb érvet adva azoknak, akik szerint a külföldi működőtőke a makacsul erős font miatt folyamatosan menekül a brit exportágazatból. A jelenség mindazonáltal jóval inkább globális, semmint helyi. A Financial Times épp a héten összegezte, hogy a távközlési és a kapcsolódó elektronikai iparágakban az idén eddig 293 ezer munkahely szűnt meg világszerte, s ebből 250 ezer csak a második negyedévben.