Szabad (lesz) a vásár ez volt sorozatunk bevezető cikkének címe két hónappal korábban. Valójában ez nemcsak vélekedés, amivel szinte mindenki egyetért, hanem a szabályozás az új törvény és a liberalizáció (amiről előző számunkban írtunk) jóvoltából hamarosan valósággá válik. De hogy ez mit jelent a fogyasztóknak és a szolgáltatóknak, azt leginkább közmondásokkal lehet érzékeltetni: "Nem mind arany, ami fénylik", vagy pedig: "Nem eszik olyan forrón a kását".
Mostani és soron következő (szeptember első hetében megjelenő) összeállításunkban az egy ideje már alternatív jelzővel illetett szolgáltatók mondják el, ők hogyan látják a jövő piacát és benne saját szerepüket. Véleményük összegzése adja a fenti közmondásokat. Az alternatívok eddig olyan piacon nőttek fel ás vál(hat)tak naggyá, ahol eddig is szabad volt a verseny: az üzleti kommunikáció, a bérlet vonalak, az internet, a vezetékes, rádiós vagy műholdas adatátvitel területén. Mindezekben egymással és a Matávval is vetélkedtek, s ebben semmi újat nem hoz a jövő.
A liberalizáció tulajdonképpen a "közcélú vezetékes távbeszélő-szolgáltatások" piacát nyitja meg. Ez viszont önmagában már nem annyira csábító. Világosan látszik ugyanis, hogy a vezetékes telefon igazi versenytársa a mobil lesz. Persze a rézdróton lógó közel négymillió előfizető sem elhanyagolható. S mivel legtöbbjükhöz valamilyen kábeltévé is eljut, annak is lehet beleszólása a piac alakulásába.
Mindebből világosan kirajzolódik, hogy az alternatív szolgáltatók közül a UPC a mai telefon-előfizetők közvetlen elérésében lehet érdekelt, míg a többi (a PanTel, a GTS, az Antenna Hungária és a Novacom) a belföldi távolsági és nemzetközi hívások piacán csorbíthatja a Matáv dominanciáját.
Hát akkor lássuk a medvét!