A most megjelent iFolder nevű termékével a Novell megoldást kíván nyújtani az adattárolással és -visszanyeréssel kapcsolatos univerzális, örökké bosszantó gondokra. A Novell ezt a megoldását például internet- és alkalmazásszolgáltatóknak (xSP-knek) kínálja, akik a Novell iFolder szolgáltatásait kiépíthetik előfizetőik számára. Talán még fontosabb azonban, hogy a Novell az iFoldert cégeknek vagyis az Önök számára is kínálja.
A Novell iFolder biztosítja, hogy az adatok legfrissebb verziói mindig és mindenütt kéznél legyenek, ugyanakkor csak az Ön számára legyenek hozzáférhetők a szerveren és a hálózaton keresztül egyaránt. A Novell iFolder a gyakorlatban egy létfontosságú hálózati szolgáltatás, amely leegyszerűsíti, felgyorsítja és biztonságossá teszi a hozzáférést az adatokhoz az interneten keresztül. (A hálózati szolgáltatásokról további információ a www.novell.com címen olvasható.)
Kényelmes elegancia
Önmagában az, hogy a Novell iFolderrel az adatok legfrissebb változata mindig elérhető, csupán összefoglalása az új tárolási megoldás eleganciájának vagy talán épp csak utalás rá. A Novell iFolder egyik vonzóbb tulajdonsága a kényelmes használat. Nem is igazán bízunk benne, hogy néhány mondattal tökéletesen le tudjuk írni, de talán sikerül a cikk végére képet adni róla.
Bevezetőnek elég annyival tisztában lenni, hogy a Novell iFolder lehetővé teszi egy bizonyos dosszié a személyes iFolder (i-dosszié) készítését és publikálását egy Novell iFolder-szerveren. Az iFolder minden olyan gépre letölthető és telepíthető, amelyet rendszeresen használunk.
A Novell iFolder-kliens telepítése során a személyes iFolder tartalma a Novell iFolder-szerveren kívül létrejön, és tárolódik ezeken a számítógépeken is. Ezek a gépek, ha úgy tetszik, "előfizetnek" a megosztott dossziéra, iFolderre. A Novell iFolder automatikusan, a felhasználó számára láthatatlan, mégis hatékony módon szinkronizálja a személyes iFolder tartalmát a szerver és az összes előfizető számítógép között. A személyes iFolder teljesen ugyanolyan módon érhető el az előfizető gépekről, mint a saját merevlemezek tartalma.
Még akkor is használható a Novell iFolder tartalma, ha nem a saját gépünk előtt ülünk. A személyes iFolder egy internetkapcsolaton és egy Java-képes böngészőn keresztül is elérhető.
Reméljük, nem tűnik úgy a bemutatásból, hogy a Novell iFolder egy a piacon kapható tárolási megoldások közül. Nem az. Beskatulyázni a Novell iFoldert az ilyen vagy olyan típusú tárolási megoldások közé komoly hiba volna. Ha így teszünk figyelmeztet Jeff Hawkins, a Novell tárolási szolgáltatásokért felelős alelnöke , alighanem bármilyen kategóriában is gondolkodjunk, a Novell iFolderhez képest "[a személyes tárolás] alacsonyabb rendű megoldásáról beszélünk". "Az iFolder mutat rá Hawkins valóban forradalmi módszert kínál az adatok kezeléséhez és használatához."
A szinkronizáció gyönyörei
Számos előnnyel jár az a tény, hogy a Novell iFolder automatikusan és hatékonyan frissíti az iFolder tartalmát. Először is nem kell többé leveleket küldözgetni csatolt fájlokkal. Az iFolderben az adatoknak mindig a legfrissebb változata található.
Az a tény, hogy a Novell iFolder több példányban tárolja a személyes iFolder tartalmát, azt is jelenti, hogy az adatokról automatikusan biztonsági másolatok is rendelkezésre állnak. Ha el is romlik a noteszgép merevlemeze, csak a csere okoz bosszúságot, az adatvesztés amely mellesleg jóval nagyobb kárt eredményezhet nem.
Az, hogy a Novell iFolder csak a megváltozott fájlrészeket küldi át a hálózaton, időt takarít meg, nem is keveset. A bevezetőben említett példa esetében nem kell végigvárni a teljes, 1,5 megabájtos bemutató letöltését. A Novell iFolder-szerver és -kliens összehasonlítja a bemutató két változatát, és csak a különbséget szinkronizálja.
S végül, ha a szinkronizáció során véletlenül felülírnánk egy fájl valamely megtartani kívánt verzióját, az visszanyerhető. Csupán a Novell iFolder ikonjára kell kattintani az egér jobb gombjával (jobb oldalt lent, a Windows Tálcájában). A megjelenő menüből a View Deleted Files (törölt fájlok megtekintése) opciót kiválasztva a Novell iFolder megjeleníti az iFolderből a legutolsó szinkronizáció során törölt vagy felülírt verziót. Az itt megjelenő fájlok bármelyike visszaállítható. A fájl visszaállítását mint minden más változást természetesen a Novell iFolder szinkronizálja az összes előfizető géppel.
Adatok néhány kattintásra
Befejezésként próbáljuk meg elképzelni, mi is történt volna a bevezetőben említett "peches" héten, ha a Novell iFoldert használjuk. Igazából a noteszgép elvesztésén kívül több kellemetlenség nem ért volna bennünket.
Egyáltalán nem lett volna hiba hazamenni az irodából. A bemutató legfrissebb változata a C:/MyDocuments/iFolder/felhasználónév/Home könyvtárban várt volna anélkül, hogy lemezekkel vagy saját magunknak küldött levelekkel kellett volna vacakolni.
A bemutató noteszgépen való megnyitásakor nem kellett volna várni a teljes 1,5 megabájtos fájl letöltésére. A Novell iFolder nem küldi át a teljes fájlt, csak a legutolsó szinkronizáció óta megváltozott darabokat. Ha véletlenül felülírtunk volna egy verziót, amelyet meg akartunk tartani (nem mintha ez túl valószínű lenne a Novell iFolder használata esetén), semmi baj: gond nélkül visszaállítható az adott verzió.
Mi történik, miután elveszett a noteszgép? Egy pillanat! Egyáltalán nem biztos, hogy a Novell iFolder használata esetén elveszett volna. Jó eséllyel a hotelben hagytuk volna minek annyit cipelni, ha az adatok bármely számítógépről elérhetők, amelyen van internet-hozzáférés?
Mindazonáltal, ha mégis elveszítettük volna a noteszgépet, biztosan nem lennénk túl boldogok. Nem jelentene viszont problémát a bemutatót illetően: egyszerűen csak kérni kell egy számítógépet, amelyen van internetkapcsolat, és máris letölthető a bemutató arra a gépre.
Más szavakkal, a Novell iFoldert használva mindig az adatok legfrissebb változata érhető el noteszgéppel vagy anélkül. Nem szólhat közbe a pech. Hát nem kellemes?