Straub Elek, a Matáv elnök-vezérigazgatója emlékeztetett rá, hogy 87 nap múlva megszűnik a társaság monopolhelyzete. Ennek lehetséges következményeit is vázolta. Kiemelte a távközlési piac megnyitása, a liberalizáció előnyeit, illetve megemlítette annak esetleg hátrányait is. Leszögezte: a távközlési hálózatok összekapcsolása nem okoz áremeléseket a Matávnál. Straub szerint minden a törvény végrehajtásának mikéntjétől függ. Például az aszimmetrikus szabályozás kedvezőtlen esetben akár versenykorlátozó is lehet. Az előfizetői hurok átengedése ugyan új választási lehetőséget ad a telefon-előfizetőknek, ám veszélyes lehet, ha a kiválasztott hálózat nem megfelelő biztonságú. Akár az is előfordulhat, hogy a gyanútlan átigazoló az egyik monopoltól átmegy a másikhoz. A minőség rovására mehet a valós költségek alá menő árverseny is.
A Matáv szerint az új távközlési szolgáltatóknál is szükség lesz a cég Minimál csomagjához hasonló, úgynevezett egyetemes szolgáltatásra. Straub nem fél a vállalat monopolhelyzetének megszűnésétől, az elnök-vezérigazgató szerint a Matáv mögött 7 éves komoly tapasztalat van.
A piac nagyjainak bemutatkozásán az Euroweb képviseletében Garai Géza állt a nyilvánosság elé. Garai elmondta, hogy az internetszolgáltatók piacán differenciálódás tapasztalható. Az előadó szerint jelenleg 3-fajta ISP (Internet Service Provider) létezik: lakossági, üzleti és a free ISP-k. Ez utóbbiak ingyenes internetelérést biztosítanak, főleg magánemberek számára. Elhangzott, hogy az ISP-ktől elvárják a szolgáltatási paletta bővítését, illetve a technikai háttér rendszeres fejlesztését is számon kérik. Fontos lenne az ügyfélköltség-szemlélet és az ügyfélközpontú fejlesztés.
Az Euroweb a Médiahajó.hu fejlesztője. Olyan portált építettek ki, amelyet a hajó szervezői könnyedén frissíthetnek, nincs szükség webszerkesztői tudásra sem, csak néhány kattintás, és felkerül a szerkesztő által kiválasztott friss hír a Médiahajó portáljára.
Az EDS Hungary képviselője a magyar informatikai piac strukturális átalakulásáról beszélt. A nagy múltú, amerikai hátterű vállalat szerint 2002-ben Magyarországon az infópiac térhódítása várható. Sor kerül a nagyobb cégek belső szerkezeti átalakítására. A felszólaló szerint hazánk az informatikai regionális piac középpontjába kerül.
Sík Zoltán informatikai kormánybiztos a NITS-ről, vagyis a Nemzeti Információs Társadalom Stratégiáról tartott előadást. Sík rövid beszédében az egy éve működő informatikai kormánybiztosság eredményeiről is beszámolt. A kormánybiztos azt hangoztatta, hogy a polgárok részéről nagy az érdeklődés a hivatal pályázatai iránt. Az idei évben mintegy 17 milliárd forintot osztanak szét pályáztatással. 3 milliárd forintos kockázati tőke alapot is létrehoznak a duálos gazdaság felszámolására. Sík Zoltán elmondta továbbá, hogy különös hangsúlyt fektetnek a tudás átadására, ezért az Oktatási Minisztériumon keresztül további 2 milliárdot fordítanak ilyen célokra. Kiépült az egységes kormányzati gerinchálózat (EKG), valamint a nagy sávszélességű, 2.5 gigabites akadémiai háló is.
A kormányzati portálról szólva Sík elmondta, hogy nem egy központi internetes hivatal kiépítése a cél, hanem kaput nyitni a többi weblapra.