A szabadalmaztatott eljárással a rendszergazdák a szoftverek telepítését egyszerűen egy script (forgatókönyv, de nem célszerű fordítani) nyelven írt segédprogrammal vezérelhetik. A Network Associates és a McAfee esetében a kereskedelmi, polctermék (off-the-shelf) vírus és hálózatvédelmi eszközöket. A rendszergazda a most szabadalmaztatott technológiát használó polctermék telepítő nyelvén írt egyszerű programmal adhatják meg, hogyan generálja le a célszoftver telepítési paramétereit, amelyekkel azután a telepítés automatikusan megtörténhet.
Mivel ezek a trükkök elég közismertnek tűnnek, én (Zs.P.) személy szerint ugyancsak kíváncsi vagyok, mit is akarhat ezzel a szabadalmi védelemmel elérni a Network Associates. Az érzésem szerint rá akar telepedni egy közismert technológiára, és az ipar hatalmas szektorát fogja majd revolverezni azzal, hogy szabadalmi jogait sértve használja ezt a pofonegyszerű technológiát. Talán mégiscsak fennmaradt az a gond a szoftverek szabadalmaztatása kapcsán, hogy mit is jelent az, hogy valami már elterjedt technológiai megoldások egyszerű kombinációja, aminek tehát újdonságtartalma gyakorlatilag, sőt egyáltalán nincs.
Mindenképpen furcsa, ahogy az amerikai szabadalmi rendszer rá akar telepedni alapvető szoftvertechnológiákra, amelyeket nem, vagy nem csak Amerikában fedeztek föl, hanem lényegében globális világeredmények, és amelyekre szabadalmat adni ugyanolyan emberiség elleni vétek, mint a tudományos eredményekre, vagy a humán-egészségügyi megoldásokra. Csak a világ jobb érzésű szoftver társadalmának és talán a többi szabadalmi hivatalának a tiltakozása segíthetne az ilyen jogtalan einstand stílus terjedésén. A szoftver (csak) az amerikaiaké? És a minden CPU-ban működő orosz aritmetikai algoritmusokkal, konstansokkal stb., mi a helyzet, hogy egyebet ne említsünk?
Talán nem ártana, ha elkezdenénk mi is odafigyelni, mit is kezd olyan lelkesen oltalmai alá venni az amerikai szabadalmi rendszer! Amíg a többi nem figyel, addig cselekszik? Mekkora balhét csaptak nekünk a gyógyszerképletek miatt. Most minden félsornyi szoftver után is pénzt akarnak kisajtolni a világ többi részéből? Ügyes! Ez a szuper agy-gyarmatosítás kora. Azt hiszem, nekünk is sürgősen el kell kezdeni levédenünk, méghozzá amerikai szabadalmakkal, az ötleteinket, mielőtt kihúzzák a talajt a talpunk alól. Már, ha lesz hozzá pénzünk. Az Európai Unió is jobban odafigyelhetne erre a jelenségre.
A Network Associates eddig csak azzal tűnt ki a szakmában, hogy megvásárlásokkal monopolizált technológiákat, leradírozva a konkurenciát. Ez a szabadalmas stílus azonban minden korábbinál meredekebb húzás! Ki akarja hívni maga ellen az egész szoftver társadalom haragját?