Fekete, Sió, Kerten a kormány számítógép-pályázatairól

MTI Sajtóadatbank, 2001. október 2. 09:04
A köztisztviselők decemberben, a pedagógusok január-februárban juthatnak hozzá ahhoz a 10-10 ezer számítógéphez, amelyet a Miniszterelnöki Hivatal Informatikai Kormánybiztossága pályázati úton oszt szét - közölte Fekete Gábor programkoordinációs főosztályvezető.
Sajtóbeszélgetésen a programkoordinációs főosztályvezető hangsúlyozta: az önrészt, amely a pedagógusoknál 62.500, illetve 125 ezer forint, az iskola fenntartójának jövőre kell kifizetnie. Idén csupán a döntést kell meghozniuk arról: igent mondanak-e a programra. - Az előírt vizsgák - az ECDL, illetve OKJ számítógép-kezelői vizsga - díja mintegy 10 ezer forintos költséget jelent, amit önerőből kell finanszírozni - tájékoztatott a főosztályvezető.

Fekete Gábor a köztisztviselőknél mintegy 1,5-szeres, a pedagógusoknál 3-szoros túljelentkezésre, összesen körülbelül 45 ezer pályázóra számít. A pályázatra a köztisztviselők október 19-ig, a pedagógusok november 8-ig jelentkezhetnek. Az elbírálás során előnyt élveznek a nagycsaládosok és a kistelepülésekről pályázók.

A főosztályvezető a jövőre nézve elképzelhetőnek tartotta a támogatotti kör bővülését, abban az esetben, ha valamelyik kategóriában a túljelentkezés a háromszoros arányt nem éri el. Lehetőségként a közgyűjteményi dolgozókat, bírósági alkalmazottakat említette. Jelezte: Stumpf István kancelláriaminiszter várhatóan még az idén bejelenti, milyen feltételekkel folytatódik a program.

Sió László, az oktatási tárca politikai államtitkára megjegyezte: azokon a területeken, amelyeken az iskolák adatszolgáltatási kötelezettséggel bírnak, igen nagy a hibaarány. Véleménye szerint ezen javítani az ilyen és ehhez hasonló programokkal lehet.

A politikai államtitkár szólt arról is, hogy a minisztériumban megkezdődött a kereszttanterv kidolgozása, amely valamennyi tárgyat átfogja az informatika szemszögéből.

Kerten Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője közölte: örömmel látják, hogy a pedagógusok bekapcsolódhatnak az informatikai rendszer fejlesztésébe, és központi forráshoz juthatnak. Kifogásolta ugyanakkor, hogy a program meghirdetése előtt elmaradt az egyeztetés. Értetlenül fogadta egyebek között: miért kell a pedagógus pályázónak a jelentkezéskor arra választ adnia, hogy házastársa köztisztviselő-e. Aggodalmának adott hangot amiatt is, hogy az önrész miatt kevés lesz a pályázó. Felvetette, hogy a pedagógusoknak ingyen kell az előírt 22 órán túl bizonyos - például a minőségbiztosításhoz kapcsolódó - informatikai teendőket ellátniuk.

Sió László a felvetésekre reagálva leszögezte: egy pályázatot nem lehet jogszabályi előírásként kezelni. - Ez egy lehetőség, aki élni kíván, él vele - fogalmazott. Kifejtette: a pályázatban megjelent tételek mindegyike - minőségbiztosítás, beiskolázási statisztika, tantervfejlesztés - jogszabályban előírt kötelezettség. Hozzátette: a legtöbb helyen nem az a kérdés, hogy részt vesznek-e a programban vagy sem, hanem az, hogy 80 vagy 100 pedagógus kapcsolódjon-e be a projektbe. Felhívta a figyelmet arra, hogy a tárca a szakképzési alap terhére külön pályázatot kíván hirdetni a szakképzés számára is; erről az Országos Szakképzési Tanács dönt majd.