Ha a most elfogadott szöveget véglegesítik, akkor a szoftveróriás a korábbi ítéletekhez képest enyhe kitételeknek kell, hogy eleget tegyen. Ezek között szerepel a tartózkodás olyan szerződések kötésétől, melyek kényszerhelyzetbe hozzák a másik vállalatot, ám a Windows operációs rendszer gyakorlatilag sértetlenül úszta meg a pert, és a figyelem központjában levő Windows XP megváltozatására sem kötelezték a céget.
Amennyiben minden érdekelt fél véglegesen elfogadja a szöveget, és a per véget ér, akkor a legnagyobb nyertesek a konkurens szoftvergyártók lesznek. A kevés szigorítás között ugyanis szerepel az a kitétel, hogy a Microsoft köteles teljes információt adni a Windowsról annak érdekében, hogy a nem hozzá tartozó vállalatok termékei a legtökéletesebben fussanak a Windows rendszereken belül, így a rivális böngészők, e-mail programok, médialejátszók beépülhetnek a Windows alá. A nagy kérdés változatlanul az marad, hogy a 18 perelő állam elfogadja-e az igazságügyi minisztérium alkuját a Microsofttal. Amennyiben igen, akkor a céget még néhány évig ellenőrzik, de más szigorítások nem történnek, és 5-6 évre kialakul egy új status quo, mely meghatározza a szoftverek világát.
John Ascroft igazságügy-miniszter televíziós interjújában kiemelte: "e történelmi megállapodás révén megnyugodhatnak a piacok, s biztonságban érezhetik magukat a fogyasztók is."Ám a pernek ezzel még sincs teljesen vége: szakértők arra figyelmeztetik a befektetőket, hogy a Microsoftnak még más eljárásokkal is szembe kell néznie. Többek között kezdődhetnek a polgári perek...
Olvasóink figyelmébe: a kapcsolódó száz-egynéhány cikk végigvezeti az olvasót a Microsoft-per történetén az 1998-as (!!!) kezdetektől a feldarabolási ítéleten keresztül a megegyezésig.