Az Axelero cáfolja a szerverei ellen elkövetett hackerakciót

forrás: Prim Online forrás: Prim Online, 2001. november 21. 13:54
Egy az Extra ingyenes webtárszolgáltatónál közzétett weboldal állítása szerint feltörték az Axelero szervereit. Az esetre az Axelero sajtóközleményben reagált, melyben kiemelik, hogy „Az oldalon szereplő adatok minden bizonnyal az Axelero lejáratását célozzák, ugyanakkor irrelevánsak - semmilyen lényeges, bárki ellen felhasználható információt nem tartalmaznak, ezért minden előfizetőnket továbbra is teljes biztonságban tudjuk. Ha valaki ennek ellenére is aggódna, egy egyszerű jelszócserével megnyugtathatja magát.” Részletek a cikkben.
„Az Axelero szakemberei vizsgálják az említett weboldalon talált információkat. A vizsgálat lezárultáig részletekbe nem lenne helyes bocsátkozni, annyi azonban már most is bizonyosnak látszik, hogy a nyilvánosságra hozott adatok másfél-két évvel ezelőtti állapotot tükröznek - olyan szervereket mutatnak be, amelyeket régen nem használ a vállalat (pl. tacacs), a logadatok 2000 januáriak az ott látható dátum szerint is, a dial-szerver nagyon régen nem tartalmaz jelszó-adatokat stb. -, s az is valószínűsíthető, hogy egy egykori MATÁVnet-alkalmazott akciójáról van szó, hiszen a közzétett adatok köréből az gyanítható, hogy ezek egy belső munkatárs által igen régen lemásolt, s azóta őrzött adatok. Az Axelero rendszergazdái azt is megerősítették, hogy az elmúlt időszakban behatolásnak sincs nyoma a rendszerekben.

A kérdéses weboldal bevezetőjében leírtak számos tárgyi tévedést és csúsztatást tartalmaznak, hiszen a közzétett "adatok" dátuma idején a vállalatnak nem volt 130 000 előfizetője, a közelmúlt híre nem az Axelero szervereiről, hanem a Freemail szerveréről szólt, a vállalat cégformája 2000 szeptember 1. óta, azaz több, mint egy éve nem Kft., hanem Rt. és így tovább. Az adatok is csúsztatnak, hiszen például a közölt router-adatok egy ISDN-routertől származnak, amely nem a hozzáférés-biztosításhoz tartozó eszköz, hanem egy tesztkészülék volt, amelyet annak idején cégen belül és kívül egyaránt többen teszteltek. Csúsztatás a jelszavak közzététele is, hiszen az itt közzétett "jelszavak" kódoltak, bejelentkezésre nem alkalmasak, csak dekódolás után, ami viszont közvetlenül nem lehetséges.

Az oldalon szereplő adatok minden bizonnyal az Axelero lejáratását célozzák, ugyanakkor irrelevánsak - semmilyen lényeges, bárki ellen felhasználható információt nem tartalmaznak, ezért minden előfizetőnket továbbra is teljes biztonságban tudjuk. Ha valaki ennek ellenére is aggódna, egy egyszerű jelszócserével megnyugtathatja magát.

Az Axelero egyenlőre nem döntött sem arról, tesz-e rendőrségi feljelentést, sem arról, kéri-e az Extrát az oldal törlésére. A vizsgálat lezárulta után a vállalat tájékoztatja az érdeklődőket.”