"A Microsofttal sikerült egy olyan egyezséget kötnünk, melynek értelmében az amerikai iskolák nagy értékű szoftverekhez juthatnak, és úgy gondolom, ezzel mindeki jól járna. Most már csak az van hátra, hogy a tervezetet beterjesszük a bíróság elé, melyet aztán remélhetőleg el is fogad majd a bírói testület" - nyilatkozta Michael Hausfeld, a Microsoft peres ügyeivel foglalkozó főjogász.
"Amennyiben a bíróság áldását adja a dologra, az Egyesült Államok legszegényebb régióiban található iskolák olyan komoly szoftvereket és egyéb szolgáltatásokat kapnak tőlünk a közeljövőben, melyek piaci összértéke meghaladja az 1 milliárd dollárt" - nyilatkozta Steve Ballmer, a Microsoft vezérigazgatója, majd hozzátette, hogy az üggyel kapcsolatban jövő hét kedden tartanak egy egyeztető találkozót, melyen J. Frederick Motz baltimore-i szövetségi bíró is jelen lesz.
Red Hat-ellenajánlat a Microsoft milliárdos javaslatára
Matt Szulik, a Red Hat vezetője azzal a javaslattal fordult a szoftveróriáshoz és a bírósághoz, hogy a felajánlott összeget fordítsák kizárólag felújított számítógépek beszerzésére, a szoftvereket pedig a Red Hat ingyen bocsátja az iskolák rendelkezésére licenckorlátozás nélkül.
A bíróság, amely a Microsoft-ügyben dönteni fog, ma kapta meg a Red Hat javaslatát. Szulik részt kíván venni a per lefolytatásában, mert mint mondta, nem lehet megengedni, hogy egy cég, amely ellen trösztellenes per van folyamatban, közben színlelt jó szándékból kiterjessze befolyását az oktatásra is. A Microsoft nem kívánt érdemben nyilatkozni a Red Hat ajánlatáról, szóvivőjük mindössze annyit jegyzett meg, szívesen látják a Linux alkalmazásokat is a nemzeti oktatási programban.
A nagy cégek közül ma egyedül az Apple rendelkezik döntő befolyással az iskolai gépek területén, mivel az általános és középiskolákban lévő számítógépek közel harmada Apple-gyártmány. A Red Hat már régóta szeretne betörni erre a piacra, és most úgy tűnik, minden esélye megvan erre írja az InteractiveWeek.
Zsigó József (zsigoj@matavnet.hu)