Ezt, a nem éppen optimista álláspontot az egyik leghíresebb mobilelemző, John Strand képviseli. Stand szerint az I-mode leginkább egy olyan japán kocsira hasonlít, melyet csodálunk a technikai fejlettsége miatt, ugyanakkor nincs rendes út, amin ki tudnánk próbálni, hogy mit is tud.
A Strand Consult jelentésében arról is beszámol, hogy a DoCoMo I-mode rendszerének japán sikerét nem lehet automatikusan Európára is vonatkoztatni, mivel itt másak a kulturális szokások, az operátorok pedig inkább azon dolgoznak, hogy saját már eddig is eredményesen működő hálózatukat fejlesszék, semhogy belevágjanak egy egyelőre számukra a végkifejletet tekintve bizonytalan vállalkozásba.
A tanulmány arra is kitér, hogy Európában sokkal több mobilszolgáltatást igénybe vevő van, mint Japánban, s míg itt az SMS, illetve Európa nyugati felén a WAP, addig Japánban inkább az I-mode-nak vannak hagyományai.
Strand szerint az európai mobilutat a WAP jelenti, mely ugyan mostani állapotában nem sokkal több, mint egy linkekkel ellátott SMS, de a jövőt tekintve komoly átalakítások és fejlesztések előtt áll. Ha ezekkel egyidőben a 3G hálózatok is elindulnak, akkor az I-mode jelenlegi előnye gyorsan ledolgozható a WAP javára.