Nem csak a Windows XP védelmi hibájára kell figyelni az ünnepek alatt!

Zsadányi Pál, 2001. december 22. 18:27
Nincs béke az ünnepek előtt sem a bitterrorista fronton. Több karácsonyi vírus elszabadulhat, ráadásul a legbiztonságosabbnak vélt Microsoft operációs rendszerben, a Windows XP-ben is fölfedeztek egy biztonsági rést. Mint már korábban írtuk, a MS mindjárt ki is adott rá egy javítást, amit azonban a Windows 98 és ME üzemeltetőknek is ajánl. Fontos, hogy háttérben a MS új adatbiztonsági stratégiája áll, tehát a fürgeség, várhatóan, nem futó véletlen!
A Microsoftnál érezhetően fölgyorsult a biztonsági hibák elhárításának a reakcióideje, amióta kialakította a nemrég a sajtónak is bemutatott Security hálószemét. Ezzel ugyanis egy új stratégia vette kezdetét a MS-nál, amelynek a lényege, hogy első lépcsőként meg kell keresni a működő rendszerekben az ismert hibákat, és azokban be kell tömködni a biztonsági réseket. Ez azonban csak múló siker volna. Gondoskodni kell arról is, hogy ezután folyamatos kontroll alatt maradjon a rendszerek biztonsága.

A dolog persze kapcsolatos azzal, hogy van, aki rendet csinál (minden szökőévben egyszer), van, aki meg rendet tart (folyamatosan). Az utóbbi strapás, ezért előszeretettel ellazsálják. A mai katasztófálisan elmérgesedett, hálózat és vírusbiztonsági helyzetben viszont ez már-már életveszélyesen fenyegeti egy üzemeltető infrastruktúrájának a puszta létét is. Aki ezt nem érti meg, az a tűzzel játszik.

Ugyanakkor a bitterrorista állapotokban is látszik némi javulás. Talán figyelt a kedves olvasó az utóbbi időben elkapott vírusírókról, betörőkről szóló hírekre. Lehet, hogy a következő sorokkal most pár bitvadász lelkébe gázolok fenékig. Mert jó jelnek vélem azt is, hogy végre az Államokban, más nagyhatalmakkal egységfrontban, hajsza indult a warez hálószemek ellen is (hackerek vagy crackerek, már nem is érdekel). Ezek a bitterrorizmust – gondatlanságból, de, sajnos, sokkal inkább céltudatosan – fenntartó fekélyek a weben, amelyeknek csak a kigyomlálásával lehet végre valami rendet teremteni.

Nem győzöm hangsúlyozni, ugyanis a földi civilizációnak azt az ősi háborús elvét, hogy miközben valaki háborúzik, csak a katonai objektumokra illik lőnie, a civilek, és főként a gyermekek vagy védtelenek támadása terrorizmusnak minősül. A bitterroristák viszont egyenesen a vakvilágba lődöznek, ámokfutó módon, mikor vírusokkal árasztanak el bennünket, vagy találomra kiválasztott gépeket támadnak, azokban turkálnak. Mindehhez a muníciót azokról a warez helyekről szedik, amelyek ellen most végre megkezdődött a tisztogatási hadművelet. Ami, persze, kemény feladat lesz a hatóságoknak, és eltart még jó ideig. A védekezés reflexét tehát folyamatosan fönn kell tartani.

A mostani eset is mutatja, hogy nem lehet Pató Pál módjára kezelni a védelmi problémákat, és a MS végre csipkedi magát, ha baj van. Az, hogy pont az XP-ben találtak meg egy rést (ami a viszonylag új Universal Plug & Play technológia hibája és az internetosztás révén a W9x/ME rendszereket is érinti), nem olyan nagy szenzáció, mert még túl új ahhoz, hogy a védelmi biztonságáról abszolút kijelentéseket lehetne megkockáztatni. Az XP architektúrája viszont minden eddigi MS operációs rendszernél jobban föl van készítve a különféle, többek között a védelmi problémák gyors, hatékony és folyamatos, a végfelhasználó számára a legfájdalommentesebb elhárításának a megoldására, a Windows Update szolgáltatások minden korábbinál automatizáltabb és kifinomultabb technológiájára építve.

A rendszergazdáknak pedig kifejezetten tanácsolható, hogy rendszeresen látogassák a Windows Security, védelmi problémákra kihegyezett hálószemet, de legalább annak magyarul is beszélő lapjait, mert ott mindennapi munkáikhoz is sok hasznos ötletet találhatnak. Persze, ez, az egyéni alkalmazóknak is ajánlható. Ugyancsak javasolható a NetAcadémia klubtagság, ahol konzultálni lehet a sorstársakkal és a gurukkal.