Az amerikai kereseti viszonyok hazánkban ugyan még tájékozódásra sem igazán használhatók, de a nálunk, vagy még inkább az EU-ban várható tendenciákról azért már mutathatnak valamit. A 6000 válaszadó elemzésén alapuló statisztika megmutatja, mely képzési irányok nyújtják a minősítő vizsgákba befektetőknek a legnagyobb hasznot.
A csúcsmegtérülés, már hosszú idő óta, a telekommunikációs szektor szakterületein érhető el. Nem véletlen tehát, hogy a kereseti lista éllovasai a Voice over IP tanfolyamot végzettek közül kerültek ki (79 kUSD/éves átlagkeresettel ami vagy 22 M Ft). A további nyerő telefóniai tanfolyamok: Cisco Network Design, Computer Telephony Integration, Cellular Technology. A Cisco-szakértők általában jól keresnek.
Az informatikai területen a Project Management vezet, az abszolút listán mindjárt a 2. helyezettként (77 kUSD/év ami kb. 21 M Ft, alig marad el az első helyezettől). A továbbiak is érdekesen alakulnak. Jellemző, hogy a UNIX-os bizonyítványok birtokosai az élbolyban vannak. Vezet a Solaris (az abszolút listán a 3. helyezettként), utána a HP, az AIX, majd más, általánosabb UNIX-hoz kapcsolódó bizonyítványok. A Microsoft-jogosítványok messze a táblázat hátsó udvarában helyezkednek el. Közülük a legjobb helyezést a Visual Basic érte el (19. helyezés).
A hálózati rendszerek körében kiugróan magas helyezést szereztek az XML képesítések, minthogy az abszolút lista 4. helyezését foglalták el (évi 71 kUSD kb. 20 M Ft). Ez valószínűleg senkit nem lepett meg.
A programozási nyelvek sorrendje is figyelemre méltó. A legnagyobb sikert ma is a C++ bizonyítvány biztosítja. A további sorrend: Java EJB, Java 2, C, Visual Basic, Cobol II (ezt a nyelvet tőlünk nyugatabbra még mindig nagyra jegyzik, nálunk méltatlanul rangon aluli, pedig a MicroFocus Cobol a világ legportábilisabb programozási nyelve, akár hiszi valaki, akár nem!).
Az adatbázis-kezelők közül messze az Oracle viszi a csúcsot, az abszolút listán a 6. helyezett. Az RDBMS Concepts bizonyítvány már csak a 15. helyre volt jó. Az Oracle PL/SQL viszont a 24. helyre szorult, a piac kevésbé értékeli.
A webes témájú jogosítványok közül az XML-t már említettük. A többiek azonban messze lemaradva követik, egészen a hátsó mezőnyben. Ott viszont vezet az Apache Administration (14. hely), majd az ide sorolható Network Security (21. hely) és Internet Security (25. hely). Itt jelenik meg az első Microsoft jogosítvány: Active Server Pages (26. hely).
A rendszeradminisztrátorok jogosítványaiból, mint fentebb már jeleztük, a UNIX-osok a felső, míg a továbbiak az alsó házban foglalnak helyet. Az alsó házban vezet a Red Hat Linux adminisztrátori jogosítvány (22. helyezés). A továbbiak: MS W2K szerver (), Novell NetWare (27.), MS WNT4 (28.), MS W2K kliens (29.), Linux SuSE (30.) és a Linux általános (31). Mint látható, a linuxosokat nem igazán fizetgetik túl. (Olcsó operációs rendszerhez csak olcsó embert tudnak megvenni?)
A legrosszabban azok jártak a statisztika szerint, akik csak általános hálózati vagy számítógép-rendszergazda tanfolyami képesítést szereztek (minimális fizetés a táblázatban: 42 kUSD kb. 24 M Ft, aminek nálunk még mindig ugyancsak sok rendszergazdácska örülne, ugye? Mikor is jutunk el - hm, legalább Európába?).
Nem kimutatható az eltérés az olyan jogosítványok között, amelyeket online vagy hagyományos vizsgán szereztek. A hölgyek fizetései minden kategóriában 2-4 százalékkal magasabbak a hasonló beosztású férfiakénál!
A válaszadók egyébként optimisták, a 2002. évben jóval több fizetésemelést várnak.
A felmérés részvevőit egyébként a Brainbench 3 millió regisztrált tagját tartalmazó adatbázisból válogatták. Kiválasztottak 239 ezret, akik közül 22 ezer válaszolt. Az itt bemutatott statisztika csak a 6000-nyi amerikai adatait elemezte, de a Brainbench világadatokkal is rendelkezik. Ezek csak külön kérésre érhetők el.