A bevétel 55,9 milliárd koronára csökkent a 2000-es 57,2 milliárdról, főleg, mert a hívásokból származó bevétel 27,5 milliárd koronára fogyatkozott az előző évi 30,2 milliárdról. A verseny még nem nagy, de a versenytársak sokan vannak. A beszámolóban azt írták, hogy megpróbálják növelni a bevételt más üzletágakból, elsősorban az internet- és az adatszolgáltatásból. A vezetékes- és a mobiltelefon-szolgáltatáson kívüli bevételek már tavaly is 19 százalékkal emelkedtek.
A Cesky Telecomé a legnagyobb cseh mobilvállalat, a Eurotel többsége. A Eurotel bevétele tavaly 17 százalékkal nőtt.
Miközben a vállalat csökkentette létszámát és igyekezett költségeket megtakarítani - a működési költsége 28,7 milliárd koronára csökkent a 2000-es 30,5 milliárdról -, tavaly az egy alkalmazotra jutó vonalak száma 253-ra nőtt a 2000-es 222-ről. A csoportszintű hiteladósság 27 milliárd koronára csökkent, 33,1 milliárdról.
A Cseh Távközlési Hivatal (CTU) március közepén bejelentette, hogy tovább késlelteti a vezetékes távközlési piac megnyitását. A halasztást azzal magyarázták, hogy a korábbi monopolszolgáltató Cesky Telecom még nem kész a további lépések megtételére. A Cesky Telecom a korábbi tervek szerint június végétől nyitotta volna meg piacát a többi versenytárs előtt, az előfizetők akkortól dönthettek volna arról, hogy melyik távközlési vállalattal akarnak szerződni. A cég azonban nemrég jelezte, hogy még nem áll készen az átállásra, a piac megnyitását így elhalasztják. Új időpontot nem tűztek ki.
A cseh távközlés liberalizálása tavaly kezdődött azzal, hogy a többi távközlési vállalat számára lehetővé tették a Cesky Telecom törzshálózatának használatát. A teljes liberalizációt az idei évre tervezték a szabad szolgáltatóválasztás és a hordozható hívószám bevezetésével.
A Cesky Telecom 51,1 százaléka állami, a kormány csütörtökön várja a végső ajánlatokat a meghirdetett további privatizációra, és állítólag áprilisban hirdet eredményt. Milos Zeman miniszterelnök a múlt héten azt mondta, hogy a kormány 80 milliárd koronát (2,2 milliárd dollár) akar a társaság 51,1 százalékos állami többségéért, ez alatt szóba sem áll az ajánlattevőkkel, ám elemzők magasnak tartják a kért árat. További halasztás oka lehet, hogy júniusban választások lesznek Csehországban. Az ellenzék helyteleníti a Cesky Telecom eladását.
Rövidített listát nem közöltek, de piaci értesülések szerint hárman vannak versenyben: a Deutsche Telekom és a Deutsche Bank konzorciuma, a legnagyobb görög vezetékes szolgáltató OTE, a brit Doughty Hanson és az Apax Partners, valamint az amerikai Warburg Pincus konzorciuma, és a svájci Swisscom, a CVC Capital Partners és a Spectrum Equity Partners konzorciuma.
Tavaly úgy volt, hogy az állami részt a holland KPN és Swisscom közös vállalkozásának 27 százalékos Cesky Telecom-részesedésével együtt árusítják ki, de újabban olyan értesülések is vannak, hogy a közös vállalkozás inkább növelné részesedését a Cesky Telecomban, vagy a Swisscom kiszállna a közös vállalkozásból, és külön vásárolna többséget a cseh társaságban. Ha az eddigi KPN-Swisscom társulás 27 százalékát egyáltalán eladják, akkor azt a részt minden bizonnyal összekapcsolják az állami rész eladásával. A KPN-nek még külön is van 6,5 százaléka a Cesky Telecomban.
A részvénypiaci helyzet miatt régóta halogatott Cesky Telecom-eladást legutóbb tavaly ez év első felére tűzték ki, de a határidőnek, elemzők szerint, most már inkább december vége tűnik, és nem pedig június vége.