2002 második felében az IBM megkezdi számos új WebSphere portálfunkció terjesztését egyéb piaci szegmensek vásárlói igényeinek kielégítése érdekében. Ennek keretében öt új ágazati portálkiadást mutatnak majd be; kifejezetten kis- és középvállalatok számára kifejlesztett funkciókkal; és a támogatott platformok csoportját is kiterjesztik (eServer iSeries, eServer zSeries, Linux alapú zSeries). 2002 harmadik negyedévében az IBM szintén tervezi egy, a "dinamikus munkaállomás" gyakorlatába beilleszthető WebSphere portál bemutatását.
A WebSphere portál segítségével az üzletemberek saját maguk hozhatnak létre együttműködési felületeket, ahol a csapattagok virtuális táblán szerkeszthetik a dokumentumokat, információs könyvtárakat hozhatnak létre, karbantarthatják a csoport-időbeosztást, vagy hirdetőtáblákon és azonnali üzenetküldő jellegű beszélgető felületeken chatelhetnek.
Egy másik fontos új lehetőséget biztosítanak az együttműködési elemek, melyek olyan funkciók szerves integrációját teszik lehetővé bármely portletbe, mint a "személyes figyelem", miáltal az együttműködést teljes körűvé teszik az egész portálon.
Az ügyfelek könnyedén menedzselhetik majd a portálon belüli eseményeket és kampányokat. Egy osztály vezetője például figyelemmel kísérheti, ahogyan csapata tanúságot tesz egy bizonyos képességről egy adott időtartamon belül, leolvasva, mikor történtek a tesztelések, ki vett részt a teszten, és ki ment át a teszten. Szintén a 4.1-es verzió részeként a felhasználók saját tartalmú elemeket is nyilvánosságra hozhatnak programozói szakértelem nélkül, az IT-menedzserek által létrehozott sablonok és munkafolyamatok használatával.
Az IBM a WebSphere portál 4.1-es verzió részeként szintén rendelkezésre bocsátja a korábbi verzió nagymértékben továbbfejlesztett változatát, mely komplett webszolgáltatói közzétételi és integrációs funkciót biztosít. Az IBM lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a WebSphere portálon belül webszolgáltatásként tegyenek közzé egy portletet. A webszolgáltatást az UDDI nyilvántartásba teszik, hogy egyéb potenciális felhasználók hozzáférjenek. Egy másik portál kezelője szintén képes lesz egy webszolgáltatás UDDI nyilvántartásában történő keresésre, és felkutatására, a WebSphere portálra történő bevitelére, és egyéb felhasználók számára történő elérhetővé tételére.
A biztonság a komplett portálok egyre fontosabb eleme. Ezen a téren a WebSphere portál 4.1-es verzió egy új, kódolt elemet (vault) tartalmaz, az IBM Tivoli hozzáférés-menedzser részeként. A hozzáférés-menedzser tárolja és alkalmazza a különféle portálalkalmazások felhasználóinak részletes digitális azonosítóit. A termék tervezése folytán megerősíti az e-kereskedelmi infrastruktúra egyéb részeinek biztonsági politikáját is. Ez egyszerűbbé teszi a felhasználók számára, hogy egyetlen jelszó megadásával több portálalkalmazáshoz is hozzáférjenek, és az adatok védelmét is jobban szolgálja.
A WebSphere portál 4.1-es verzió angol nyelvű kiadása előreláthatólag 2002. május 21-től lesz letölthető, általánosan elérhetővé pedig június 26-ával válik, a nem angol "természetes nyelvű" kiadások július 25-én várhatóak.