A jelenlegi amerikai törvények szerint a számítógépes bűncselekményekért járó büntetés mértéke elsősorban az okozott anyagi kár mértékétől függ, és legfeljebb rövidebb börtönbüntetésig terjedhet. Az 1,2 milliárd dollár kárt okozó Melissa vírus írója például 20 hónapot kénytelen börtönben tölteni, és 5000 dollár kártérítést köteles fizetni.
A jövőben az ilyen eseteknél a törvényhozók figyelembe fogják venni az elkövető szándékát és a bűncselekmény célpontját is, vagyis aki például a kormány kényesebb rendszereibe tör be, csúnyán megjárhatja. "A számítógépes bűnözés nem ismer határokat vagy korlátokat, és komoly kárt okozhat a nemzet gazdaságának, illetve veszélyeztetheti annak biztonságát" - mondta Lamar Smith texasi republikánus képviselő, a törvény támogatója.
Azok a számítógépes bűnözők, akik szándékosan vagy felelőtlenségük miatt emberi életeket tesznek kockára, életfogytiglant is kaphatnak az új törvény szerint, amely a szigorított büntetések mellett megkönnyíti az internetszolgáltatók közbelépését is. A jelenlegi törvény csak akkor ad lehetőséget az internetszolgáltatónak a gyanús tevékenység jelentésére, ha az közvetlen éleveszélyt okoz, ráadásul a felhasználó pert akaszthat a szolgáltató nyakába személyes adatainak kiadásáért.
Az új törvény lehetőséget biztosít a szolgáltatóknak minden, kevésbé veszélyesnek látszó tevékenység jelentésére, és megvédi a társaságokat az esetleges perektől. Mindemellett a szolgáltatóknak a jövőben kötelességük lesz legalább 90 napig megőrizni minden elektronikus felvételt, például e-mailt.