A DT az év egészére 5,5 milliárd eurós nettó veszteséget vár, az első negyedbeli 1,8 milliárd euró nettó hiány után közölte Karl-Gerhard Eick pénzügyi igazgató a társaság éves közgyűlésén, Kölnben.
Sommer vezérigazgató azt mondta, hogy a cég részvényének esése érthetetlen, csak lélektani tényezőkkel magyarázható. Ugyanakkor elismerte, hogy a távközlési ipar és a DT követett el hibákat: nem értékelte kellően, mennyire csökkenhetnek az árak a merev szabályozás miatt.
Szerinte a vezetékes T-Com egység eladásainak és nyereségének csökkenése semmiképpen sem válságjel, és a május 1-jén bevezetett magasabb előfizetői vonaldíjak 250 millió eurós többletbevételt hoznak.
A DT 67 milliárdos adósságának csökkentése továbbra is a legfontosabb, 2003 végére 50 milliárdos szintet céloztak meg - erősítette meg a közgyűlésen Sommer. Eredetileg ezt a szintet idén év végére akarták elérni, de márciusban egy évvel elhalasztották. Az adósságcsökkentési tervből a cég hat, még meglevő kábeltelevíziós egységének eladása és a T-Mobile részleges tőzsdei bevezetése - Sommer adósságcsökkentési tervének két kulcseleme - eddig nem valósult meg. A vezérigazgató szerint ezekkel meg kell várni a kedvező feltételeket, de Sommer kedden azt mondta, hogy szerinte a körülmények belátható időn belül javulnak.
Az utóbbi hónapokban mind a három nagy nemzetközi hitelminősítő egyformán lefokozta a Deutsche Telekomot a nagy adóssága és az adósságcsökkentés késlekedése miatt, tovább drágítva a cég számára a hitelt. Utolsónak, pénteken, az európai Fitch Ratings is az "alsó elsőrendű" A mínuszról az elsőrendű és spekulatív fokozatok bizonytalan határán lévő BBB pluszra rontotta a Deutsche Telekom osztályzatát.
A Moody,s és a Fitch közben nem módosította a DT érdekeltségében lévő Matáv kalkulusát, nem úgy, mint a Standard and Poor,s, amely a német céggel egyidőben a magyar szolgáltató hosszú távú besorolását is A mínuszról BBB pluszra - az elsőrendű A mínusz szuverén magyar devizaadósi minősítés alá - süllyesztette.
A Deutsche Telekom kedden kora délután 12,60 euró volt a frankfurti értéktőzsdén, 1,2 százalékkal drágább a hétfői, 12,45 eurós zárónál. Kedden 12,68 eurón nyitott. Ebben a hónapban eddig 14,76 és 11,76 euró között, idén eddig 20,45 és 11,76 euró között, ötvenkét héten belül 27,75 és 11,76 euró között változott. A Matáv ugyanakkor 980 forint volt a budapesti értéktőzsdén, 9 forinttal olcsóbb a hétfői zárónál.