Az EU adatvédelmi csoportja rengeteg akadályba ütközött a felhasználók tudta nélkül személyes információkat gyűjtő szoftverek vizsgálata során. A szakértők erőfeszítése azonban eredményre vezetett, és a vizsgálat a közelmúltban már a zenelejátszó szoftverekre is kiterjedt.
Az unió adatvédelmi irányelvei természetesen azokra az információkra is érvényesek, amelyeket úgynevezett "spyware" kémprogramokkal gyűjtenek a társaságok. A spyware-ek olyan apró programok, amelyek egy-egy nagyobb szoftver telepítése során, kerülnek a felhasználó számítógépére, és annak tudta nélkül figyelik tevékenységét, illetve információt gyűjtenek róla.
Ami a médialejátszókat illeti, a legáltalánosabb szoftvereket a Microsoft és RealNetworks cégek készítik. A RealNetworks a napokban megújította szerződését a Gracenote-tal, amely utóbbi társaság szoftvere információt nyújt a felhasználónak az általa hallgatott zene CD-ről. A társaság által kezelt információk a felhasználó tudta nélkül, könnyedén összegyűjthetők marketing célokra.
A RealNetworks szóvivőnője szerint a társaságot az EU ezidáig nem kereste meg az ügyben, és a kérdéses szoftver egyébként sem köti az információkat az egyes felhasználókhoz. "Teljesen nyíltak vagyunk adatvédelmi irányelveinket illetően" - mondta Erika Shaffer, aki hozzátette, hogy a felhasználók letilthatják a Gracenote szolgáltatásának használatát. "Boldogan működünk együtt minden olyan szervezettel, amely az adatvédelmi irányelvek betartását vizsgálja."
Mint egyes képviselők nyilatkozatából kiderült, az EU elsősorban az unión kívüli weboldalak, illetve társaságok miatt aggódnak, mivel az EU-n kívül számos országban laza adatvédelmi törvények vannak hatályban. Mint a közelmúltban fény derült rá, az Európai Bizottság többek között kilátásba helyezte a Microsoft-féle Passport szolgáltatás vizsgálatát is.