Adatátvitel megnégyszerezve

Béres Anikó, 1999. június 18. 00:06
A Lucent Technologies kutatási-fejlesztési részlege egy nagy távolságú optikai adatátviteli rendszer prototípusát mutatta be, mely a legkorszerűbb technológiát alkalmazza a jelenlegi adatátviteli rendszerek kapacitásának megnégyszerezésére.
A Bell Labs tudósai sikeresen továbbítottak másodpercenként 1,6 terabit (trillió bit) mennyiségű információt 40 különböző hosszúságú - vagy színű - fényhullám felhasználásával, melyek mindegyike másodpercenként 40 gigabit mennyiségű adatot továbbított. Együttesen alkalmazták a DWDM technológiát (több hullámhossz kombinációja egy időben ugyanazon a kábelen) és a Raman jelerősítést, mely lehetővé teszi az optikai kábelen továbbított jelek felerősítését.

"Egy régi alapszabály szerint a négyszeres kapacitásnövekedés (mint az új rendszer esetében is) a szolgáltató költségeit felére csökkenti - közölte Gerry Butters, a Lucent's Optical Networking Group elnöke -, és várhatóan ezt a technológiát alkalmazzuk majd a 40 gigabites csatornáknál is, ami a jövő leginkább költséghatékony adatátviteli mértéke lesz."

Az adatátvitel távolsága 400 km volt, négy 100 km-es szakasszal az optikai jelerősítők között megszokott 80 km-es távolság helyett, amit a nagy távolságú rendszerekben a jelek felerősítésére szoktak alkalmazni. Az új távolság kompatíbilissá teszi a rendszert a jelenlegi kereskedelmi hálózatokkal.

A Lucent Genfben, a Telecom '99-en, októberben mutatja be az új rendszert, amelynek része a Lucent TrueWave RS, egy ún. single-mode optikai kábel, amelyet kifejezetten optikai jelerősítéssel ellátott, nagy távolságú hálózatokra terveztek. A jelek továbbítása az optikai jelerősítéssel ellátott rendszerek C hullámhosszúságú hullámsávjában történt. A további kutatások fő célja a kapacitás további megduplázása a nagyobb hullámhosszúságú L hullámsáv felhasználásával.