A vezérigazgató közölte, hogy a RomTelecom képtelen kifizetni azt a 12 millió dollárnak megfelelő büntetést, amellyel a román versenyhivatal sújtotta a társaságot a piaci verseny szabályainak megsértéséért. Az eredetileg kiszabott büntetés ennek a duplája volt, de a versenyhivatal éppen a RomTelecom nehéz helyzetére való tekintettel enyhített a Romániában eddig példa nélkül álló nagyságú büntetésen.
A jövő év januárjáig monopolhelyzetet élvező román telefontársaságnál sajátos tulajdonosi viszonyok alakultak ki az 1998-ban történt privatizáció után. A RomTelecom részvényeinek 35 százalékát a görög OTE társaság vette meg, de a privatizációs szerződés értelmében a görögök a tulajdonosi jogok 51 százalékával rendelkeznek.
Jövő év januárjától Romániában is liberalizálják a vezetékes távközlés piacát. A román kormány erre való tekintettel már bejelentette, hogy szeretné eladni, lehetőleg stratégiai beruházónak, a tulajdonában maradt többségi részvénycsomagot.
Az OTE ugyanakkor úgy véli, hogy a román telefontársaság súlyos helyzetén csak a tőkeemelés segíthet. A görög fél által javasolt megoldás egyben azt jelentené, hogy a román állam bármiféle bevétel nélkül veszítené el a többségi tulajdonos pozícióját.
A RomTelecom nehéz anyagi helyzetét a PricewaterhouseCoopers könyvvizsgáló jelentése is megerősítette. Román részről ennek ellenére nagy meglepetést keltett, hogy az OTE a közelmúltban a RomTelecomnál elszenvedett veszteségekre hivatkozva csökkentette az anyavállalat múlt évi, már közzétett nyereségének nagyságát és egyben közölte: a román társaság összesen legfeljebb 700 millió dollárt ér. Kargadosz szerint a RomTelecom nehéz helyzetét a társaság mobiltelefon-leányvállalatának veszteségei, illetve a román állam által befolyásolt tarifapolitika okozza. Emlékeztetett arra, hogy a privatizációs szerződés alapján a RomTelecomnak jogában lenne rendszeresen - negyedévente - az inflációhoz igazítani tarifáit. Ezt a gyakorlatot azonban csak 1999-ben folytatta. Az említett esztendőben a négyszeri díjemelést követően közel duplájára nőtt a RomTelecom tarifája. Az állam ezt követően közbelépett és az elmúlt két évben évente csak kétszer emelték a díjszabást, a korábbinál jóval visszafogottabb mértékben.
A görög vezérigazgató szerint a RomTelecom díjainak növekedése átlagban 10 százalékkal maradt el az inflációtól, s ez legalább 100-200 millió dollár veszteséget okozott a társaságnak.