Egy ausztrál kutatócsoport megállapította, hogy a mobiltelefonok által keltett sugárzások nem okoznak rákos daganatokat az egerekben. Az ausztrál kutatók elmondták, hogy az általuk több mint három éven keresztül folytatott kutatási projekt minden kétséget kizáróan azzal az eredménnyel zárult, hogy a mobiltelefonok keltette sugárzások nem károsak, nem okoznak tumorképződést az egerekben, ebből pedig azt a következtetést lehet levonni, hogy az említett sugárzások az emberekben sem okoznak rákos elváltozásokat.
Az Adelaide-i székhelyű Orvostudományi és Állatorvosi Tudományok Intézetének kutatói ily módon kétségbe vonják annak a kutatási eredménynek a hitelességét, melyet öt évvel ezelőtt ugyancsak ausztrál tudósok hoztak nyilvánosságra, és amelyből az derült ki, hogy a mobiltelefonok által keltett sugárzások jelentős mértékben növelik a rákos daganatok kialakulásának veszélyét. Az említett korábbi tanulmány 1997-ben komoly aggodalmat keltett a mobiltelefonok élettani hatásait illetően, azonban az újabb tanulmányt készítő kutatók szerint ezen aggodalmak teljesen alaptalanok voltak, ugyanis a több mint ezerhatszáz darab, egereken elvégzett kísérlet egyértelműen bebizonyította, hogy a mobiltelefonok semmilyen káros hatást nem gyakorolnak az élő szervezetekre. A kutatók a mostani bejelentés kapcsán hangsúlyozták, hogy a kísérletben mintegy nyolcszáz genetikailag módosított egér is részt vett, mely különleges módon fogékony volt tumorképződésre, azonban még ezen egerek esetében sem volt kimutatható a mobiltelefonok keltette sugárzás káros hatása.
Úgy véljük, hogy amennyiben a mobiltelefon-sugárzás a kísérleti egerekben nem okozott rákos elváltozást, úgy ez a sugárzás más élőlényekre, így az emberekre sem jelent semmilyen veszélyt - nyilatkozta a mostani bejelentés kapcsán Tim Kuchel, az ausztrál kutatócsoport szóvivője, majd hozzátette, hogy a mobiltelefonok által keltett sugárzások sem a rákos daganatok kialakulásának valószínűségével, sem azok típusával, sem azok kialakulási idejével nem hozhatók összefüggésbe. Az ausztrál kutatócsoport által publikált kutatási eredmények egyébként összhangban vannak a közelmúltban elvégzett egyéb hasonló kutatási projektek eredményeivel, noha korántsem mindegyikkel, svéd és dán kutatócsoportok ugyanis éppen ellenkező véleményen vannak az üggyel kapcsolatban.