Szeptember első hetében a piliscsabai Pázmány Péter Katolikus Egyetemen az MTA SZTAKI szervezésében tartják az ötödik EU DataGrid munkakonferenciát, amelyen kb. húsz országból több mint kilencven szakember és kutató, fejlesztő vesz részt. A konferencia szeptember 4-i sajtótájékoztatóján bemutatták a legnagyobb európai és magyar grid projektek eredményeit, melyek segítségével egyszerű PC-k összekapcsolásával is szuperszámítógép-teljesítmény érhető el.
Fabrizio Gagliardi az európai DataGrid projekt vezetője és Kacsuk Péter (SZTAKI), a magyar szuperszámítógép grid projekt vezetője adtak tájékoztatást az eddigi eredményekről, a jövőről és a várható társadalmi hatásokról. Emellett Andreas Kerstan, az IBM és Fischer Erik, a Sun Microsystems képviselője ismertette cégének a grid ipari és üzleti felhasználásával kapcsolatos terveit. A SZTAKI az Országos Meteorológiai Szolgálattal közösen bemutatta az első magyar grid rendszert, amely képes előrejelzést adni, hogy egy órán belül Magyarország bármely pontján milyen lesz az időjárás.
Mint ismeretes, a grid számítógép-fürtözési technológia a számítógépek, illetve szerverek összekapcsolásával, rajtuk a feladatok megosztásával ér el a szuperszámítógépeket meghaladó számítási kapacitást. A grid alapja - az internethez hasonlóan - az a közös protokoll, melynek segítségével az akár egymástól távol lévő berendezések kommunikálnak, és az a metódus, amely révén elosztják a munkát. A számításigényes biológiai, csillagászati, részecskefizikai kutatások mellett a közeljövőben várható a grid technológia felbukkanása a gazdasági életben is.