Azért sincs okunk örülni a jelen helyzetnek, mert az Európai Bizottság a csatlakozásra váró országok infokommunikációs helyzetéről szóló 2002. májusi jelentése is szomorúságra ad okot. Az újságíró azt mondta, semmi értelme "Neumann Jánosozni", mert ez csak önáltatás a Medgyessy-kormány részéről. Uj Péter szerint ez a "Puskás Öcsizéshez" hasonlatos, vagyis bedobunk nagy neveket, s azt hisszük, hogy futball-vagy internet-nagyhatalom vagyunk, miközben a hangzatos szavak mögött nem sok valóság van.
A tollforgató emlékeztetett, az OECD jelentés szerint is igaz, hogy Magyarország azon országok közé tartozik, ahol a lehető legmagasabb az internetezés költsége. Elhibázott és elkésett volt a liberalizáció, ez versenyhiányt eredményezett. A versenyhiány drága internetet, az pedig kevés netezőt vonzott. Szerinte azonnali lépések meghozatalára van szükség.
Megemlítette az észt-országi példát is, mert szerinte az észteknél meg tudták azt csinálni, hogy nem pártpolitikai alapon kezelték az IT-kérdést, s nem csak a választásokat megelőző kampányban ígértek fejlesztéseket a későbbi kormánytényezők, hanem tettekkel is igazolták korábbi vállalásaikat. Szerinte Magyarország ebben élesen eltér, hiszen a Sulinet 1998-as leállítása egyértelműen politikai okból kifolyólag történt meg a Horn-kormány bukását, az Orbán-kormány megalakulását követően. Uj Péter szerint a Fidesz azért állította le a Sulinet programot 1998-ban, mert a Horn-kormány idején a sajtóban a Sulinet mint az SZDSZ saját projektje jelent meg, s ezt nem nézte jó szemmel az Orbán-kormány. Szomorúnak nevezte, hogy ilyen fontos fejlesztést pártérdekek miatt állítottak le, s nem az ország érdekeit tartották szem előtt. Uj szerint példát kellene venni az észtektől, ahol a politikai erők szakmai alapon segítik elő az IT-világ fejlődését.