Az Alkotmánybíróság korábban - a cégautók magáncélú használatával kapcsolatban - leszögezte, az adózás nem alapulhat vélelmen. "Itt is egy olyan vélelemről van szó, hogy 70 százaléka az üzleti beszélgetés, 30 százalék pedig a magáncsevej, és ennek ezért az áfája nem levonható. Véleményem szerint ez ugyanúgy alkotmánysértő." - nyilatkozta az RTL Klub Híradójának Vadász Iván szombaton.
A Pénzügyminisztérium szóvivője ezt nem így látja. Szerintük szó sincs alkotmánysértésről, mert a telefonbeszélgetéseket abból a célból, hogy üzleti célú, vagy sem, nem rögzíti semmilyen hivatalos dokumentum. Erre a célra még a részletes számla sem felel meg.
"Mert ha én hazatelefonálok a feleségemnek, hogy otthon felejtettem a laptopomat, és abban van egy fontos file a cég teljes dokumentációjával, akkor az egy üzleti célú telefon, bár a feleségemet hívtam" - nyilatkozta a Pénzügyminisztérium szóvivője a kereskedelmi tévének.
A költségvetésnek az adótörvény ilyetén módon történő módosításból a PM számításai szerint 20 milliárd bevétele lesz. Ugyanakkor a megdráguló telefontarifáknak egyáltalán nem örülnek az internetezők, akiket egyszer már megrázott a legnagyobb hazai telefonszolgáltató ez évi lépése, amikor is kivezették az évek óta népszerű Mindenkinek speciális előfizetői csomagot és a 150 Ft-os kedvezményt is. Akkor az internetezők közül néhány százan a Matáv Rt. székháza előtt utcai demonstráción fejezték ki nemtetszésüket a drágulás miatt, és a helyzet mielőbbi rendezését sürgették a különböző parlamenti és parlamenten kívüli pártok és civil szervezetek is.
A hazai telefonszolgáltatók sem örülnek a kormány tervezetének. Egyelőre bizakodnak, hogy az Országgyűlés az adótörvénybe csempészett passzust nem szavazza meg.