Az EPIC, amely az állampolgárok személyességi jogait védi, a napokban szintén levelet küldött az amerikai felsőoktatási intézményeknek. Mint a szervezet a levélben közölte, a különböző kommunikációs csatornák ellenőrzése szöges ellentétben áll az egyetemek azon céljával, hogy lehetőséget biztosítsanak a tanulók számára tudások fejlesztésére. "Az ellenőrzés visszafogná a hallgatókat, akiknek így csökkenne a kreativitásuk" - áll a levélben.
A kollégiumoknak azonban nem csak a kiadók haragjával kell számolniuk, ha továbbra sem szabályozzák a nagysebességű hálózatok használatát. Számos adminisztrátor attól tart, hogy a fájlcsere-szolgáltatások használatából eredő óriási adatforgalom azokat a hallgatókat szorítja ki a hálózatról, akik tudományos munkához, ismereteik elmélyítéséhez szeretnék igénybe venni az internetet.
Az EPIC levelében elismerte mindezt, de hozzátette, az ellenőrzés csak véget nem érő küzdelmet váltana ki a hálózati adminisztrátorok és a szoftverfejlesztők között, mivel az utóbbiak olyan új megoldásokat fejlesztenének ki, amellyel megkerülhető lenne a szabályozás. A szervezet szerint a kollégiumi hálózat ellenőrzése egyébként is túlzottan nagy megterhelést jelentene az intézmények számára.