Az OTE emellett közel 31 millió dollárért megveszi a RomTelecom részvényeinek 3,12 százalékát. A tőkeemelést és a vásárlást követően az OTE a RomTelecom részvényeinek 54 százalékát fogja birtokolni.
A román állami telefontársaságot 1998-ban privatizálták. Az OTE akkor 675 millió dollárért megvette a részvények 35 százalékát. A privatizációs szerződés értelmében a vásárló a részvények további 16 százalékának megfelelő szavazati joghoz jutott, azaz átvehette a RomTelecom tényleges vezetését.
A RomTelecom többségi tulajdonának átvételéről hónapok óta folytatott alkudozások a görög partner teljes sikerével végződtek. A román kormány sokáig mereven elzárkózott attól, hogy az OTE tőkeemeléssel jusson hozzá a részvények többségéhez.
A román kormány csütörtök esti ülése után Dan Nica, román távközlési és informatikai miniszter is elismerte a vereséget. A miniszter korábban rendre azt hangsúlyozta, hogy a román állami tulajdonos legkevesebb 16 változat közül választhat a RomTelecom privatizációjának folytatására.
- Az 1998-ban kötött privatizációs szerződés, sajnos, más lehetőséget nem biztosított a kormány számára. A jelenlegi megállapodással szemben csak egyetlen alternatíva létezett: az, hogy a RomTelecom csődbe jut - közölte.
Nica hozzátette, hogy a román állam kezében maradó részvényekre a görög tulajdonosnak semmilyen előjoga nincs. A részvényeket 2004-ben feltehetően a tőzsdére viszik.
A görög tulajdonos az alkudozás során elsősorban azzal érvelt, hogy a RomTelecomnak minimum 400 millió dolláros tőkeinjekcióra van szüksége még ebben az évben, ellenkező esetben a csőd elkerülhetetlenné válik.
A megállapodás szentesítése után bejelentették, hogy az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) három-hat hónapi időre 250 millió dollár kölcsönt nyújt a RomTelecomnak.