Az információs éberségi kutatási programról először a The Washington Post számolt be. A The New York Timesban William Safire a programot George Orwell 1984 című regényében szereplő Nagy Testvér totális uralmához hasonlította.
A konzervatív The Washington Timesban egy jogi szakértő úgy nyilatkozott, hogy az ilyen "elektronikus vonóháló" a legnagyobb fenyegetés a polgári szabadságjogokra az amerikai japánok második világháború alatti internálása óta.
Ugyancsak a belbiztonsági törvény értelmében akár életfogytiglani börtönnel sújthatják majd a rosszhiszemű, mások életét veszélyeztető számítógépes hackereket. A törvény tervezetéhez szinte az utolsó pillanatban csatolták hozzá a cyberbiztonság növeléséről szóló 16 oldalas kiegészítést (CSEA). Ez lehetővé teszi a rendőrségnek, hogy előzetes bírósági engedély nélkül internetes és telefonos lehallgatást folytasson bizonyos korlátok között, és az eddigieknél szélesebb körben kérhessen információkat a szolgáltatóktól.
Lamar Smith texasi képviselő a kiegészítés mellett azzal érvelt még a tervezet elfogadása előtt, hogy a szigorító intézkedések nélkül az internetes kapcsolat és néhány billentyű leütése életeket veszélyeztethet és megbéníthatja a gazdaságot. Az egér ugyanolyan veszélyes lehet, mint a golyó vagy a bomba - mondta.
Polgárjogi csoportok bírálták a kiegészítést adatvédelmi fenntartásokat hangoztatva.