A napokban San Franciscóban megrendezett International Electron Devices Meeting (IEDM) nevezetű konferencián megjelent kutatók és fejlesztőmérnökök többek közt azt is megvitatták, hogy a napjainkban egyre nagyobb népszerűségnek örvendő cserélhető memóriák milyen jövőre számíthatnak. A kutatók egyetértettek a tekintetben, hogy a jelenlegi technológiákon alapuló flashmemóriák még jó pár évig forgalomban lesznek és továbbra is képesek lesznek a felhasználói igények kielégítésére, viszont az évtized vége felé a gyártóknak már mindenképpen új technológiák felé kell kacsingatniuk.
A flashmemóriák felhasználási köre manapság rendkívül széles, hiszen ilyen memóriákat tehetünk például többek közt a hordozható digitális audiolejátszókba, a digitális fényképezőgépekbe, a mobiltelefonokba és a legújabb tendencia szerint ezen parányi memóriakártyák a hálózati eszközök, a set-top boxok, a kamerák, sőt még a gépjárművek piacára is kezdenek betörni. Az IEDM-en tartott előadásokból kiderült, hogy a jelenlegi flashmemória-technológiák 2006-ig még mindenképpen képesek lesznek lépést tartani a felmerülő igényekkel, azonban ezt követően át kell majd térni az új generációs, várhatóan már 0,065 mikronos gyártási technológiák segítségével készülő cserélhető memóriák használatára. Jelen pillanatban ezen memóriaeszközök nagy többsége 0,13 mikronos gyártási technológiák segítségével készül, és a gyártók ígéretei szerint hamarosan ebben a piaci szegmensben is megkezdődik majd a 0,09 mikronos csíkszélességű chipek gyártására történő átállás.
AZ IEDM-ről természetesen az Advanced Micro Devices (AMD), a flashmemória-piac egyik jeles képviselője sem hiányozhatott. Craig Sander, a chipgyártó cég technológiai fejlesztésekkel foglalkozó részlegének alelnöke az üggyel kapcsolatban elmondta, hogy véleménye szerint az évtized vége felé kerülhet sor a 0,045 mikronos gyártási technológiákra történő átállásra, valamint utalt arra, hogy ezen átállás csak akkor mehet majd végbe, ha a chipgyártók gyökeresen új megoldásokat vezetnek be. Sander többek közt arról is említést tett, hogy az AMD - az Intelhez hasonlóan - a polimer alapanyagú flashmemóriák irányában komoly fejlesztéseket folytat.