Mint Rosen azonban elmondta, kötelező érvényű licencmegállapodásra nem kell számítani az internetszolgáltatók és a zeneipar képviselői között, ez ugyanis "egy drámai eltávolodás lenne a RIAA stratégiájától".
Európai oldalról az International Federation of Phonographic Industry (Nemzetközi Zeneipari Szövetség) küzd az internetszolgáltatók felelősségének határozottabb megfogalmazásáért. Az IFPI javaslata szerint az internetszolgáltatók feladata lenne, hogy kiszűrjék a hálózataikon elérhető illegális tartalmakat, és megakadályozzák azok elérést. A szolgáltatók szerint ekkora adattömeget azonban képtelenség ellenőrizni, így egy esetleges, ilyen törvény irreálisan megnövelné költségeiket.
A 15 EU tagországból ezidáig ennek megfelelően csak kettő fogadta el az unió szintjén megalkotott direktívát. "Ez a direktíva egy hosszas küzdelmek árán megalkotott kompromisszum az ipar egyes területeinek képviselői között" - mondta Frances Moore, az IFPI európai részlegének igazgatója. A vezető szerint a szövetség Németországban, Finnországban, és Hollandiában ütközött a legnagyobb ellenállásba.
Az amerikai Websense jelentése szerint eközben egy év alatt mintegy 300 százalékkal növekedett a fájlcsere hálózatokon folyó illegális zeneterjesztés mértéke. Jelenleg hozzávetőleg 130 különféle fájlcsere-szoftver létezik, és mintegy 89 ezer kapcsolódó weboldal érhető el az interneten.