A hagyományos, reaktív megközelítés fejlődésében elérkezett egy határhoz. Megjelenik egy vírus - azonosítják - kifejlesztik az ellenszerét - a rendszerekbe beviszik a frissítést - helyreáll a biztonság. Ez a ciklus ma már nagyon rövid időt tesz ki, így a reaktív stratégia már nem fejleszthető tovább.
Az új, proaktív stratégiában a forgalomelemző szoftverek figyelik a hálózati forgalom alakulását, mintázatait akkor is, amikor még nincs tudomás valamely vírus megjelenéséről. A behatolás jelző rendszer gyanú esetén riadót fúj, és izolálja a gyanús kódokat, amelyek nagyon sokfélék lehetnek, ártalmasak vagy akár ártalmatlanok is. A rendszerért felelős szakemberek ezzel időt nyernek. Ma még külön menedzselik a hálózati intelligencia megoldásokat és a hálózati biztonsági megoldásokat. Az új, proaktív stratégia lényegéhez tartozik ezek összehozása, hogy ezek a rendszerek beszélhessenek egymáshoz".
A NAI a kelet-európai régióban átlagosan évi 25%-os forgalombővülést tervez a következő időszakban. Magyarországi stratégiai partnerei között egyaránt fontosak a nagy rendszeradminisztrátor cégek, mint az Icon és a HP, és a kisebb, egyes területekre fókuszált cégek is, mint a PikSys vagy a Schöller Network Control.