A rendszert a 15 tagkönyvtárat tömörítő MOKKA Egyesület megbízásából az OSZK üzemelteti.
Máder Béla, a szegedi József Attila Tudományegyetem Egyetemi Könyvtárának igazgatója, a projekt megálmodója az ünnepségen utalt arra: az adatbázis létrehozását az 1990-es évek elején megalkotott új könyvtári törvény alapozta meg.
Tájékoztatása szerint a rendszer létrehozásában nagy szerepe volt annak a világbanki projektnek is, amely - az országos szakirodalmi információs rendszer bővítésével együtt - a szakkönyvtárak fejlesztését célozta.
Máder Béla kiemelte: a hét évvel ezelőtt létrehozott MOKKA tagkönyvtárai a magyar állományokban található külföldi dokumentumok mintegy 70 százalékát, a magyar dokumentumoknak pedig lényegében 100 százalékát birtokolják.
Mint mondta, a projekt fő célja mára megvalósult: a könyvtárak látogatói az ország bármely, hálózati kapcsolattal rendelkező pontjáról letölthetik, hogy a keresett dokumentum mely könyvtárban található.
Bakonyi Géza projektvezető tájékoztatása szerint a központi adatbázis 1,7 millió úgynevezett bibliográfiai rekordot tartalmaz, ezen belül mintegy hatvanezer, 1900 előtt kiadott dokumentum címét és adatait őrzi.
A MOKKA-projektet a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, valamint az oktatási és az informatikai tárca is támogatja.
A könyvtári központi adatbázis a http://www.mokka.hu címen érhető el.