Aki sok időt tölt a számítógép mellett, jó, ha ügyel pár dologra, a komputerrel dolgozni ugyanis fárasztó. Fontos a jó minőségű monitor, a megfelelő szék. Célszerű az üloalkalmatosságot úgy beállítani, hogy hátradőlve, kezeinket a karfán nyugtatva is jól lássuk a képernyőt, annak feliratait. Lényeges, hogy kényelmesen elérjük a billentyűzetet, könnyedén tudjuk használni az egeret. Időnként nem árt az egér és a billentyűzet helyét változtatni - az egyhangúan ismétlődő mozdulatok hosszú távon károsak az ízületekre. Az alábbi írásban ezekkel a kérdésekkel foglalkozunk, természetesen ezekhez is az interneten hozzáférhető háttér-információkat ajánlva.
Magunktól is érezzük időnként, hogy fel kell állnunk a gép mellől - a szakemberek szerint ezt húszpercenként tanácsos megtennünk, miközben nyújtózkodunk néhányat, és teszünk pár lépést a szobában, az irodában.
A képernyőfigyelést végző munkavállalóknak a fokozott figyelem követelménye miatt óránként 10 perc munkaszünet jár az 57/1997. számú népjóléti miniszteri rendelet alapján. Fontos, hogy ez a szünet össze nem vonható, s ha ügyesen gazdálkodunk vele, akkor egészségünk védelmét szolgálja, például a számítógépes tornák beiktatásával.
Gondoljunk elsőként a szemünk egészségére - munka közben is célszerű tízpercenként néhányat sűrűbben pislognunk, és időnként nézzünk a szoba legtávolabbi pontjaira.
Tornáztathatjuk a szemünket úgy is a munkaszünetekben, hogy magunk elé képzelünk egy nagy négyzetet, és egymás után háromszor megnézzük a négy sarkát. Ismételjük meg a gyakorlatot fordított irányban is, szintén háromszor.
Nyakunk izmai megmerevedhetnek, ezért fontos a nyaktorna. Körözzünk lassan, erőteljesen, lefelé, oldalra és hátrahajtva a fejünket, legalább ötször, majd ismételjük meg fordított irányban is. Aztán hajtsuk finoman a fejünket a jobb vállunkhoz ötször egymás után, majd ugyanezt ismételjük meg bal oldalra is. Kipróbálhatjuk az állcsúsztatást: csúsztassuk a fejünket finoman hátra, de kizárólag egyenesen, függőlegesen, ne mozduljon a nyakunk. Tartsuk ki, amíg tízig számolunk, és tartsuk vissza a lélegzetünket. Ismételjük meg háromszor egymás után. Elvégezhetjük az állcsúsztatást előre is.
Karunknak, vállunknak szintén jól jöhet a torna. Állva nyújtózkodjunk a mennyezet felé, karjainkat váltogatva. Azután csak az egyik kezünket nyújtsuk felfelé, magunkban számoljunk tízig, és tartsuk ki. Ismételjük meg ezt a másik kezünkkel. Lassan körözzünk a vállainkkal háromszor előre, illetve hátra. Majd az úszók bemelegítését utánozva - bizonyára sokszor láttuk már, amikor a startkőre készülődnek - lógassuk lazán a karjainkat, s könnyedén rázogassuk a kezeinket vállból és könyökből. Közben az ujjainkat is rázzuk. Csináljuk ezt mintegy tíz másodpercig.
Folytathatjuk a kéztornával. Nyújtsuk előre a karjainkat, csuklónkat fordítsuk lefelé, majd finoman, lassan hajlítgassuk a csuklónkat hatszor-hétszer le és fel. Ezután körözzünk a csuklóinkkal hatszor-hétszer balra, illetve jobbra.
Tornáztassuk meg az ujjainkat is. Karjainkat lógassuk lazán a testünk mellett, majd szorítsuk lassan ökölbe a kezeinket, azután nyújtsuk ki az ujjainkat. Ismételjük meg háromszor. Ez követően nyújtsuk ismét előre a karjainkat, és erőteljes ökölbe szorításokat, tenyérkinyitásokat végezzünk hatszor-hétszer.
Szükségünk van erős hátizmokra is, ezért nem árt, ha a hátunkat szintén rendszeresen tornáztatjuk. Kulcsoljuk össze a hátunk mögött a kezünket, és kezdjük óvatosan mind magasabbra és magasabbra húzogatni, de úgy, hogy tartásunk egyenes maradjon. Ezt követően rázogassuk ki a karizmainkat, majd csípőre tett kézzel hajolgassunk hátra hatszor-hétszer. Azután végezzünk csípőkörzéseket ugyanannyiszor.
Könyökhúzásokat szintén végezhetünk: könyökben behajlított karjainkat emeljük mellmagasságba, és húzzuk hátra a könyökünket, ritmikusan ismételgetve a gyakorlatot, hatszor-hétszer. Ezt követően megismételhetjük a mozdulatsort lassan is: kitartunk, amíg magunkban tízig számolunk, és visszatartjuk a lélegzetünket.
Kitalálhatunk saját magunk is kedvünkre való gyakorlatokat - hagyatkozzunk arra, amit érzünk: hogyan kellene mozognunk, hogy a sok ülőmunkát ellensúlyozzuk. Egy a lényeg, figyeljünk testünk jelzéseire, a valóban nagyon fontos megelőzésre.
*
12 tibeti a számítógép előttNéhány évvel ezelőtt könyveket, videokazettákat adtak közre annak a tizenkét tibeti gyakorlatnak a kapcsán, amelyről szinte csodákat regéltek: mennyire megőrzik az egészséget, milyen módon segítik a fiatalság megtartását. Elkészült a „tizenkét tibeti képernyős" is: a gyakorlatokat dr. Martin Donner ortopéd szakorvos, ortopéd sebész állította össze. Dr. Hódos Tibor szerint a „tizenkét tibeti képernyős" segít abban, hogy fittek maradjunk a rövid izomfeszítő és -lazító gyakorlatok egymást követő sorával, ezek ugyanis ösztönzik az izmok energiaellátását és anyagcseréjét.Minden gyakorlatot 10-15 másodpercig kell végezni, fontos, hogy lassan és mélyen lélegezzünk (tehát nem árt egy jól kiszellőztetett helyiség), és minden egyes gyakorlat után szükséges az állva végzett lazító mozgás.A gyakorlatok rajzai itt találhatók a neten: http://www.medlist.com/HIPPOCRATES/I/5/310.htm#Tab1Részletes leírás olvasható ebben az egészségvédő cikkben: http://www.medlist.com/HIPPOCRATES/I/5/310.htm **
Az egészségügyi miniszter 50/1999. (XI.3) EüM-rendeleteRészlet a Magyar Közlöny 1999/97. számából (6193-6195)
A képernyős munkahely kialakításának minimális követelményei
1. Berendezések
1.1 Általános rendelkezés
A képernyős berendezést úgy kell kialakítani, üzembe helyezni, illetve üzemben tartani, hogy rendeltetésszerű használat esetén ne jelentsen egészségi kockázatot vagy balesetveszélyt a munkavállalók számára.
1.2 Képernyő
...
d, A képernyő a használó igényeinek megfelelően legyen könnyen és szabadon elfordítható, dönthető.
e, Biztosítani kell külön monitorpolc vagy állítható asztal használatát.
f, A képernyő legyen mentes olyan tükröződéstől és fényvisszaverődéstől, amely a használónak kellemetlenséget, látási nehézséget okozhat.
1.3 Billentyűzet
...
b, A billentyűzet előtt legyen elég hely ahhoz, hogy a számítógép-kezelő kezét és csuklóját megtámaszthassa.
...
1.4 Munkaasztal vagy munkafelület
...
b, A laptartó legyen állítható és a használó számára kényelmes olvashatóságot biztosítható helyzetben rögzíthető.
1.5 Munkaszék
a, A munkaszék legyen stabil, továbbá biztosítsa a használó könnyű, szabad mozgását és kényelmes testhelyzetét.
...
d, Igény esetén lábtámaszt vagy saroktámaszt kell biztosítani.
Forrás:
http://www.erg.bme.hu/emania/2001/tothjasper/magykozl.htm
***
Kapcsolódó webcímek:Számítógépes munkakörnyezet
http://www.erg.bme.hu/emania/2001/tothjasper/folap.htm
Dr. Hódos Tibor: Barátom, a számítógép
Tények az egészségvédelemről a számítógépes munkában
http://www.sulinet.hu/kabo/hodos/torna.htmSzámítógépes tornaillusztrációk a neten - ezeket célszerű kifüggeszteni a munkahelyen:
http://www.medlist.com/HIPPOCRATES/I/5/310.htm