Az internetszolgáltatók is lépni kívánnak a fájlcsere ellen
Tóth Kristóf, 2003. május 24. 12:23
[smallimage 1 left] Az internetszolgáltatók számára - állításuk szerint - súlyos pluszköltségeket jelentenek az online fájlcserehálózatok felhasználói, mivel az általuk gerjesztett óriási adatforgalom jelentősen leterhelik a hálózatokat.
A fájlcserehálózatok rendszeres felhasználói az utóbbi időben egyre nagyobb problémát jelentenek az internetszolgáltatók (ISP-k) számára, mivel az átlagfelhasználónál jóval nagyobb sávszélességet vesznek igénybe, és ezáltal drasztikusan megnövelik a társaságok költségeit.
A zeneipar már jó ideje a fájlcserehálózatokat hibáztatja a visszaeső lemezeladásokért, amelyek egyszerű és hatékony módot kínálnak a zenefájlok illegális terjesztésére. A közelmúltban azonban az ISP-k is szembe kezdtek fordulni a fájlcserélőkkel, akik folyamatosan töltik le a zenefájlokat, nagyméretű videókat és szoftvereket, és így a hálózatok forgalmának mintegy 60 százalékáért felelősek. Szakértők szerint a fájlcserélők okozta pluszköltségek a nagyobb internetszolgáltatóknál éves szinten dollármilliós, illetve akár tízmilliós nagyságrendet érhetnek el.
A brit CacheLogic számításai szerint a fájlcserélők globális szinten mintegy 1,3 milliárd dolláros pluszköltséget jelentenek az internetszolgáltatóknak 2003-ban. Ez a szám a jövő évben azonban akár a háromszorosára is emelkedhet. "Az ISP-k legnagyobb beruházásai a sávszélesség növelésére irányulnak" - mondta Andrew Parker, a CacheLogic társalapítója.
Bár a növekvő sávszélesség felhasználás egyelőre nem okoz veszteséget a szélessávú hozzáférést kínáló szolgáltatóknak, a társaságok szeretnék megfékezni a sávszélesség igény drasztikus növekedését. "Ez egy potenciális probléma, amelyet érzékenyen kell kezelnünk" - mondta Pierre Danon, a BT (British Telecom) Retail vezérigazgatója.
A probléma azonban korántsem ilyen egyszerű, mivel a szélessávú internetes szolgáltatások sikere éppen a fájlcsere-szolgáltatások felhasználóinak köszönhető. A legkézenfekvőbb megoldásnak a CacheLogic és Sandvine cégek által is kínált szávszélesség-korlátozó szerverek tűnnek, amelyek a letöltések forrásától függően korlátozzák az adatáramlás sebességét.
A koncepció alapja az, hogy a szolgáltatók számára elsősorban a távoli, például az Egyesült Államokból vagy Ázsiából történő letöltések jelentik a jelentősebb pluszköltségeket, nem a kizárólag helyi rendszereket igénybe vevő forgalom. A megoldással elkerülhetőek a drasztikus adatforgalom-korlátozások, ugyanakkor az ISP-k költségei is féken tarthatóak.