Teszteredmények meghamisításával vádolják az nVidia-t
Tóth Kristóf, 2003. május 25. 11:00
A számítógépek 3D-s teljesítményének méréséhez készített 3DMark fejlesztője szerint a grafikus processzorokat gyártó nVidia szándékosan meghamisította GeForce FX 5900-as chipjeinek eredményét.
A Saratoga-i (Kalifornia) székhelyű Futuremark pénteken bejelentette, hogy az nVidia szándékosan úgy manipulálta GeForce FX 5900 grafikus processzorainak illesztőprogramjait, hogy a 3DMark 03 tesztprogram a valósnál kedvezőbb eredményeket mutasson a chip teljesítményéről.
A Futuremark szerint az nVidia GeForce FX 5900 (NV35) drivere úgy lett kialakítva, hogy felismerje a 3DMark 03 éppen futó tesztmoduljának tevékenységét, és a kedvezőbb eredmények elérése érdekében átállítsa a chip egyes paramétereit.
"A közelmúltban számos kérdés merült fel az nVidia egyes termékeinek teszteredményét illetően, mivel szokatlan dolgokkal találkoztunk" - áll a Futuremark közleményében. "Azóta beigazolódott a gyanú, hogy az nVidia Detonator FX driverei olyan funkciókat tartalmaznak, amelyek mesterségesen megnövelik a grafikus chip sebességét a 3DMark 03 alatt."
Az nVidia egyik képviselője azonban úgy véli, a Futuremark következtetései erősen megkérdőjelezhetők. "Mivel az nVidia nem vesz részt a Futuremark bétaprogramjában (amely egyébként dollárszázezrekbe kerülne a társaságnak), nem volt alkalmunk, hogy együttműködjünk a Futuremarkkal a shaderek megírásában, mint ahogy azt egy valódi alkalmazás fejlesztőjével tennénk" - mondta az nVidia képviselője. "Nem tudjuk mit csináltak, de úgy tűnik, szándékosan próbálnak olyan helyzetet teremteni, amely lerontja termékünk értékét" - tette hozzá a képviselő.
Dean McCarron, a Mercury Research elemzője úgy véli, a tesztprogramok eredménye csak akkor fontos a grafikus chipek gyártóinak, ha a leggyorsabb chip gyártásával szeretnék reklámozni magukat. Ezek a teszteredmények azonban nem befolyásolják döntő mértékben a hardcore játékosokat, akik a piac legnagyobb vásárlói szegmensét képezik. "A helyzet az, hogy a játékosok meglehetősen rafináltak, és inkább a valós alkalmazásokban elért eredményekre összpontosítanak. A felhasználók arra kíváncsiak, hogyan fog teljesíteni a chip azon játékokban, amelyekkel sokat játszanak, illetve fognak játszani" - mondta McCarron hozzátéve, hogy a teszteredményekre általában a kevésbé hozzáértő felhasználók támaszkodnak.
"A teszteredmények manipulálása közismert fogás a PC iparban. A legjobb, ha egy olyan alkalmazást veszünk viszonyítási alapul, amelyet sokat fogunk használni" - mondta.