Bugbear.b: két AVERT riasztás egy napon

forrás Prim Online, 2003. június 5. 22:07
[smallimage 1 left] Az AVERT, a Network Asociates vírusszakértői csoportja a mai napon egymás után kétszer sorolta magasabb veszélyességi kategóriába a W32/Bugbear.b@MM vírust.
Magyar idő szerint délelőtt „közepes, megfigyelés alatt" volt a besorolás, majd néhány óra múlva a szakértők új közleménye szerint azért lett "magas" veszélyességi kategóriájú, mert előfordulási gyakorisága az utóbbi huszonnégy órában tovább nőtt. A W32/Bugbear.b@MM féregvírust 2003 június 4-én fedezték fel először, és a ma kiadott 4270-es DAT fájl már kezeli. A teljes védelmet a hamarosan megjelenő EXTRA.DAT fájl tartalmazza majd.

A W32/Bugbear.b@MM komplex, több komponenst tartalmazó vírus, e-mailen és helyi hálózaton keresztül is terjeszti magát, hamis feladót feltüntetve. A többek között:

Mass-mailer (tömeges postázó)

Keylogger (leütésrögzítő)

Remote Access Trojan (távoli hozzáférés trójai)

Polymorphic Parasitic File Infector (polimorf élősdi állományfertőző)

Security Software Terminator (biztonságiszoftver-kiirtó) funkciókat tartalmaz.

A vírus a fertőzött gépen található DBX, EML, INBOX, MBX, MMF, NCH, ODS és TBB kiterjesztésű fájlokból, mind a címzett, mind a feladó mezőkből összegyűjtött e-mail címekre küldi magát tovább.


Az érkező fertőzött e-mail az alábbi ismertetőjegyek alapján azonosítható:

Bár a vírus kódja tartalmaz témasorokat és csatolt állomány neveket, az eredeti variáns tipikusan a vírusban nem szereplő adatokat használt ezekre a célokra. Ezért valószínűsíthetőbb a fertőzött rendszeren található szavak és fájlnevek előfordulása mindkét helyen. Mindemellett a lehetséges témasorok között szerepelhetnek például az alábbiak:


Az e-mail szövege és a csatolt állomány neve többnyire szintén a fertőzött rendszeren található szövegekből és fájlnevekből áll, ám számos valószínű példa létezik:


A csatolt állomány kiterjesztése EXE, PIF vagy SCR.

További lehetőség, hogy a vírus a registryben a HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Shell Folders\Personal kulcsban tárolt személyes mappából választ fájlnevet. Gyakori a kettős kiterjesztés is, például ie.doc.pif. A vírus a „MIME Header Can Cause IE to Execute E-mail Attachment", az MS01-020 számon nyilvántartott sebezhetőséget használja ki a Microsoft Internet Explorer 5.01-es vagy 5.5-ös, SP2 nélküli verzióiban. Az átjárókat figyelő szkennerek ezért „Exploit-MIME.gen." vagy „Exploit-MIME.gen.exe" néven azonosítják, a 4213-as vagy magasabb verziójú DAT fájl alapján.

A vírus működésbe lépésekor a START UP mappába másolja magát véletlenszerű fájlnéven, mint például:

Win98 : C:\WINDOWS\Start Menu\Programs\Startup\BSFS.EXE

2kPro: C:\Documents and Settings\(username)\Start Menu\Programs\Startup\ BSFS.EXE

Hálózati terjedés:

A vírus megkísérli a hálózathoz kapcsolódó gépek START UP mappáiba másolni magát a fent leírt módon.

Keylog-funkció

A vírus véletlenszerűen elnevezett DLL-t telepít a SYSTEM (%sysdir%) mappába a begépelt adatok elfogására. Két másik, szintén véletlenszerűen elnevezett fájl tartalmazza az elfogott információt, kódolt formában.

Trójai komponens:

A vírus az 1080-as TCP portot figyeli, hozzáférést engedve a fertőzött rendszerhez.

Fájlfertőzés:

A vírus megpróbál megfertőzni számos EXE állományt a PROGRAM FÁJLOK mappához tartozó HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ProgramFilesDir registry kulcs alapján, valamint az alábbi fájlokat:


A vírus kódja tartalmaz továbbá egy hosszú, domainnevekből álló listát az e-mail hamisítás céljára.

A teljes listák és további információ

Amennyiben a gépet megfertőzte a W32/Bugbear.b@MM, küldjön mintát.

További információ az AVERT javaslatairól és a kockázatfelmérésről