Symantec: kevesen használnak együtt vírusvédőt és tűzfalat

Kovács Attila, 2003. június 16. 17:38
A Symantec Magyarország június 16-án Budapesten tartott sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy a cég megbízásából készült felmérés szerint minden negyedik otthon számítógépező magyarnak már vesztek el vagy sérültek meg adatai számítógépvírus, hackertámadás vagy rosszakaratú program által okozott fertőzés következtében.
Továbbá: annak ellenére, hogy a válaszolók 94%-a tart egy számítógépes támadástól, kevesebb mint a felük (42%) gépén volt magántűzfal és víruselhárító is telepítve. Negyvennégy százalékuknál csak víruselhárító, három százalékuknál csak magántűzfal volt a gépen. A felmérés résztvevőinek 11%-a sem magántűzfalat, sem víruselhárítót nem használ.

A Hírek Kft. által végzett független felmérésben internetvédelmi szokásaikról kérdezték a 124 résztvevőt. Közülük 85-en egy hónapos használatra megkapták a Norton Personal Firewall-t is, és részletes jelentést adtak a rosszindulatú tevékenység jeleiről. Az adatvesztésre vagy -sérülésre panaszkodó minden negyedik felhasználó mellett további 22% internetcímének ellopását és hozzájárulása nélküli használatát sérelmezte, egy százalékuk pedig bankkártya-visszaélésre panaszkodva feltételezte, hogy személyes jellegű adatait a számítógépéből lopták el.

A 85 Norton Personal Firewall naplófájl elemzése is hozzájárult a hackerek és más számítógépes bűnözők jelentette kockázat számszerűsítéséhez. Az elemzés szerint a résztvevők 62%-át érintette a hackerek tevékenysége. Többen tapasztaltak több alkalommal (a legtöbb 20 volt) egymástól függetlenül megkísérelt trójai fertőzést vagy portfürkészést. A fertőzési kísérletek 81%-ában a Backdoor.SubSeven szerepelt, ez volt a leggyakoribb trójai.

A tájékoztatón a Symantec a teljes védelem érdekében készített két újabb szerver oldali speciális termékét, a ManHunt és a ManTrap csomagokat is bemutatta. A két rendszer két különböző módszert alkalmaz a behatolás-detektálásra. A vállalati biztonsági szakértőnek ajánlott termékek közül a ManHunt az adatforgalom-elemzésből állapítja meg a „feltörés" kísérletét, a ManTrap pedig ún. virtuális hosztokat hoz létre a szerveren és ezekkel „becsapja" a vírust és mintegy csapdába ejti azt. A Symantec Magyarország a két új termékre már kapott is megrendeléseket, ám a hazai elterjedést a közeljövőre prognosztizálja.